Beyaz Gezi: PamukkaleBeyaz Gezi: Pamukkale

Yaz sezonu tatil sezonu artık başladı. Tatilinde beyaz bir gezi yapmak isteyenlerin mekanı Pamukkale. Pamukkale’de nereler gezilmeli ? Pamukkale’de gezilmesi gereken yerler. Pamukkale’de neler yapılır?

Karla kaplı bir dağ görünümlü Pamukkale bembeyaz örtüsü ile misafirlerilerini karşılıyor. Fatoğraf çekmeyi seven kişiler için tam gezilip görülesi yerlerden bir olan Pamukkale Traverten teraslarından oldukça güzel kareler yakalayabilirler.

Beyaz Gezi: Pamukkale

Pamukkale gezilecek yerler:

Pamukkale’de travertenleri gezeceğinizi ilk yerlerden. Şunu belirtmek gerek ki travertenlerde ayakkabı veya terlik ile gezmek yasak. Eğer termal sulardan yararlanmak istiyorsanız travertenler gezinizde yanına mayo almalısınız.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Antik kent ve Pamukkale hakkında güzel tarihi ip uçlarını bulabilceğiniz bir müze. 

Beyaz Gezi: Pamukkale

    Hierapolis kentinin en büyük yapılarından biri olan Roma Hamamı, 1984 yılından beri Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir.Müzede Hierapolis kazılarından çıkan eserlerin yanında Laodikeia, Colossai, Tripolis, Attuda gibi Lycos (Çürüksu) vadisi kentlerinden gelen eserler de bulunmaktadır. Ayrıca Tunç çağının en güzel örneklerini veren Beycesultan Höyüğü’nden elde edilen arkeolojik buluntular müzenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ayrıca Caria, Pisidya ve Lidya bölgelerindeki bazı yerleşimlerden ortaya çıkarılan eserler Hierapolis Müzesi’nde toplanmış ve sergilenmektedir.
    Hierapolis Hamamı’nın bölümlerinden olan üç kapalı mekân ile doğu bitişiğindeki kütüphane ve gymnasium olarak bilinen açık mekânlar müze teşhir alanları olarak düzenlenmiştir. Küçük ve büyük birçok eserin sergilendiği müze üç kapalı mekândan oluşmaktadır. Açık alanda sergilenen eserler ise daha çok mermer ve taş eserlerdir.

Hierapolis

Milattan önce 190 yılında başlayan yaşamın geçirdiği evreleri görmek için bir tur.  M.Ö 2. yüzyılda Roma egemenliğine giren şehir altın dönemini bu zamanlar yaşadı ve depremlerle yıkıldıktan sonra tamamen Roma mimarisiyle bezendi. Antik tiyatro bugün oldukça iyi durumda ve görmeniz gereken tarihi bir değer.  

Beyaz Gezi: Pamukkale

İsa‘nın havarilerinden Aziz Philippus‘un burada öldürülmesi şehre dini bir önem de kazandırmıştır. M.S. 395’te Bizans’ın, daha sonra 1210’da Anadolu Selçukluları’nın sınırları dahilinde kalmıştır.

Tedavi amacıyla da kullanılan Pamukkale yeraltı suları (travertenler) sayesinde tarih boyunca turist çekmiştir.

Beyaz Gezi: Pamukkale

 Karahayıt’da Kırmızı Su 

İçerisinde demir bulunan  Karahayıt’da Kırmızı Su Hierapolis ve Pamukkale travertenlerinden 5 km uzaklıkta. Pamukkale’nin aksine burada kırmızı bir su ile karşı karşıya kalacaksınız.

Beyaz Gezi: Pamukkale

Pamukkale’de olduğu gibi zaman içerisinde sudan arınan demir geçtiği hemen her yerde kırmızı bir örtü ile kaplamakta.

Termal Oteller

Pamukkale’nin şifa dağıtan termal bölgesi burada yer alan termal oteller, kaplıcalarda dünyanın her yerinden gelen hastalar şifalarını bularak gidiyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir