Yaz Meyvelerinin Tüketimine DikkatYaz Meyvelerinin Tüketimine Dikkat

Endokrinolog Prof. Dr. Mitat Bahçeci, sağlık açısından çok yararlı olan kavun, karpuz, incir ve üzüm gibi yaz meyvelerinin fazla miktarda tüketildiğinde,  bu meyvelerin bel çevresinde yağlanmaya ve kilo alımına yol açabildiğini söyledi.

Meyve salatasını vitamin kaybı ve fazla tüketim açısından önermediklerini vurgulayan Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, meyvelerin kesilip parçalandığında vitamin kaybının çok olduğunu söyledi.

Yaz aylarının besin çeşitliliği açısından zengin bir mevsim olduğunu, farklı renk ve tatlardaki meyvelerin vitamin ve yararlı bileşikler içerdiğini belirten Bahçeci, kırmızı dut, böğürtlen, ahududu, kiraz, çilek ve üzümün antosiyaninden zengin ve antioksidan kapasitesi yüksek bileşikler içerdiğini ve kanserden korunmada önemli işlev gördüğünü hatırlattı.

Kayısı ve şeftalinin önemli potasyum kaynağı olduğunu, bu iki meyvede bulunan A vitaminin gözün görme fonksiyonunda önemli rol oynadığını vurgulayan Bahçeci, büyük bir bölümü su olan karpuzun içerdiği şeker oranından dolayı glisemik indekse özellikle dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Birkaç kiraz, kayısı, şeftali, erik, kavun, karpuzla hazırlanan “meyve tabağı” ya da “meyve salatası” şeklindeki tüketimininde hepsinden birer parça yendiği için porsiyon hesabının yapılamadığını ve normalinden daha fazla tüketildiğini belirten Bahçeci, örneğin; portakaldaki C vitamininin yüzde 40’ının kesilince kaybedildiğini söyledi.

“MEYVE TABAĞININ ALBENİSİ ÇOK AMA SIKINTISI BÜYÜK”

Meyve tabağı önermediklerini aktaran Bahçeci, “Çünkü porsiyon belirlemek mümkün değil. Normalden fazla meyve yenmesine yol açar. Meyveler parçalandığı için oksijenle temas eder bu da vitamin kaybına yol açar. Dilimlenerek yendiğinde bir kayıp olmaz.

Portakal suyunu ise hiç önermiyoruz. Çünkü en az 2-3 portakal tüketimi demek.

Meyve tabağına glisemik indeksi farklı olan meyveler giriyor. Karpuzun glisemik indeksiyle kirazınki bir değil. Bir öğünde karpuz, bir öğünde kiraz, üçüncü öğünde portakal ya da başka bir meyve yemek birbirine karışmadığı için daha çok yararlı olur.

Karpuz, kavun, incir, üzüm gibi yaz meyveleri, ihtiva ettikleri yararlı bileşikler ve vitaminler sayesinde insan sağlığına yararlı katkı sağlamasına rağmen doğru porsiyon ölçüsünde tüketilmediğinde bel çevresinde yağlanmaya ve kilo alımına neden olabilir. Bu yüzden kan şekerini ve insülin düzeyini normal seviyede tutmak, bel çevresindeki yağlanmayı azaltırken yaza daha formda girmemizi sağlayacaktır” diye konuştu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir