Ev Yapımı Cornetto Külahında Çikolatalı Dondurma

Ev yapımı cornetto külahında çikolatalı  dondurma nasıl yapılır.

Cornetto külahını marketlerden yada pastanelerden temin edebilirsiniz. Biz markette satılanlardan aldık. Gelelim evde cornetto külahında dondurma yapmaya. Önce dondurmayı hazırlayacağız. Koyulaştırılmış süt ile yapılan dondurma her zaman çok yumuşak ve buzluktan çıktığı anda bile çok sert olmayan tam servislik kıvamda oluyor. Bu yüzden evde dondurma yapmak istiyorsanız mutlaka koyulaştırılmış süt ile yapın…

Koyulaştırılmış Süt hazırlama:

1 litre tam yağlı süt
100 gram şeker

Yapılışı:

Öncelikle sütü bir tencereye aktarıp yüksek ateşte kaynatın. Süt kaynadıktan sonra altını süt taşmayacak derecede kısın. Ara sıra üzerindeki oluşan kaymağı kaşık yardımı ile toplayıp alın. Sütün yaklaşık yarıya kadar azalması lazım. Ölçek yada terazi yanınız da bulunsun çünkü süt azaldığın da tartın. Takribi 450 litre kalacak şekilde kaynatın.

Tencerenin içindeki sütten geriye takribi 450gr kaldığında; üzerine 150gr şekeri ekleyin, altını biraz açıp orta ateşte şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak kaynama noktasına gelmesini bekleyin.

Dondurma Yapımına Geçiyoruz:

500 gram koyulaştırılmış şekerli süt ( Bu şekerli sütü hazırlamak için tıkla )
140-142 gram tam yağlı süt
Bir çimdik tuz
9 gram mısır nişastası [ biraz doluca 3 çay kaşığı ediyor ]
2 yemek kaşığı soğuk su
1 çay kaşığı vanilya
2 Paket toz kremşanti

Koyulaştırdığımız şekerli sütü temiz bir tencereye aktarın. İçerisine ayırdığımız 140 gram sütü ilave edip yüksek ateşin üzerinde kaynama noktasına getirin.

Kaynamaya başlayınca hemen ateşi kısın içine tuzu, vanilyayı ekleyin.
Ufak bir kapta mısır nişastasına suyu ekleyip karıştırarak eritin ve kaynayan süte ekleyin.

Orta ateşte başından hiç ayrılmadan 10 dk pişirin. Arada sırada yapışmaması için tencerenin tabanını ve yanlarını sıyırmak suretiyle bir tel çırpıcıyla karıştırın. 10 dakika sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Buharı çıktıktan sonra buzdolabına alıp soğumasını bekleyin.

İyice soğuduktan sonra 2 paket kremşanti ekleyip çırpın.  Çırpma işleminin ardından 5-10 dakika buzlukta bekletin.

Külahların İçinin Doldurulması:

2 Paket bitter çikolata
1 çay kaşığı yumuşak margarin
2 yemek kaşığı süt

2 paket çikolata, 1 çay kaşığı yumuşak margarin, 2 yemek kaşığı sütü benmari usulü eritin. Erittiğiniz çikolatayı cornetto külahlarının içine sıkın.

Külahların içindeki çikolata donduktan sonra dondurma kaplarının içine yerleştirip, buzluğa kaldırın. Bu işlem sırasında külah içindeki çikolata donacaktır. Çikolatalar donduktan sonra külahlarımızı buzluktan çıkarıp alüminyum folyo ile sarın.

Sıra geldi içerisine dondurma ile doldurmaya. Buzluğa bıraktığımız dondurmayı alıyoruz ve krema sıkacağı ile dondurmayı külahların içine dolduruyoruz.

İçleri doldurulmuş külahları dondurma kaplarına yerleştirip tekrardan üzerlerine dondurma sıkın. Artık dondurmanın iyice donması için buzluğa bırakacağız. En az 8 saat buzlukta kalmalı.

Dondurmalar buzlukta iyice sonduktan sonra kalem sıkacak ile çikolata sıkıp servis yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir