Yazın Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin ÖnerilerYaz Aylarında Hamilelik

Yaz aylarında hamilelik zordur. Hamileliği yaz aylarına denk gelen bayanlar aşırı sıcaktan dolayı bir takım sıkıntılar yaşayabilirler.

Yaz döneminde hamilelikte yaşanan sıkıntılar çoğunlukla, ayak tabanlarında yanmalar, bulantı ve kusmalar, halsizlik, uykusuzluk, nefes darlığı ve sıcak basması gibi şikayetlerdir.

Yazın rahat bir hamilelik geçirmek ve sıkıntılarınızdan sizi rahatlatacak öneriler…

Bol sıvı tüketin. Su için

Vücudunuzu susuz bırakmamanız önemli. Her gün yeterince sıvı aldığınızdan emin olun ve susuz kalmanın hem sizin hem de bebeğiniz için çok zararlı olduğunu unutmayın. Suyunuzu daima yanınızda bulundurun. Bulantı ve kusmalarınız çok fazla değil ve özellikle gebeliğinizin 3. ayınızı doldurmuşsanız bol miktarda su ve sulu gıda tüketimine önem verin. Günde 3 litre (yaklaşık 15 bardak) sıvı alımı pek  çok probleminizi giderecektir.  

Hamileğin ilk aylarında iseniz eğer; kokulardan uzak durun ve katı-kuru-yağsız gıdalar tüketin.

Hamileliğin özellikle ilk aylarda kokulara karşı bir hassasiyet artışı olur,  bu da bulantı ve kusmaları arttırır.  Bunun için özellikle mutfak kokuları ve ağır parfümlerden mümkün olduğunca uzak durun.  Bu dönemi katı, kuru, yağsız gıdalarla geçirmeye çalışın. Yatağınızın baş ucunda galeta veya çubuk kraker bulundurun. Sabahları uyandıktan sonra baş ucunuzda duran galeta veya çubuk krakerleri tüketmeniz mide asidinizi bir miktar alarak sabah bulantılarınızı azaltacaktır. Bulantıların aşırı olması durumunda doktora danışıp ilaç kullanabilirsiniz.

Ayaklarınızı yukarı kaldırın

Ayaklarınızın şişmesi son derece normal, özellikle de son 3 ayınızda. Sıcak havalarda iyice şişen ayaklarınızı rahatlatmak için onları yukarı kaldırarak dinlenin ayrıca sodyum alımınızı azaltmak da size yardımcı olacaktır.

Klima kullanın

Normalde kullanmayı tercih etmiyorsanız bile bu yaz klima kullanın.

♥Hamilelikte Mide Şikayetlerine Karşı Ne Yapmalı?

Denizin ve Havuzun keyfini çıkartın

Sıcak bir günde sizi rahatlatacak şeylerden biri de sudur. Eğer böyle bir imkanınız varsa mutlaka denize veya havuza gidip serinleyin. Yüzme ile  vücudunuzun adeta tüm kaslarını çalıştırabilir, aynı zamanda psikolojik bir rahatlama da sağlayabilirsiniz.  Yüzme için denizi ve hijyenik durumundan emin olduğunuz havuzları kullanabilirsiniz. Plajda güneşlenmek de önerilmemektedir.

Aşırı sıcak ve güneşten kendinizi koruyun. Kapalı alanlarda kalın.

Günler ısındıkça daha az dışarı çıkın. Evde de yapabileceğiniz pek çok eğlenceli şey olduğuna eminiz.. 🙂 Hamilelikte vücutta salınan bazı hormonlar güneş ışınlarına karşı cildin duyarlılığı arttırarak özellikle yüz, karın ve memelerde kahverengi lekelenmelere neden olabilir. Alınan ultraviole ve aşırı sıcak içinizdeki bebeğiniz için de zararlı etkilere sahip olduğundan güneşlenmek gebelik süresince önerilmez. Çok sıcak havalarda dışarı çıkmanız gerektiğinde, yüzünüze sürdüğünüz çok koruma faktörlü kremler veya şapka kullanımı ile bu lekelenmelerin oluşumuna karşı önleminizi alabilirsiniz.

♥Hamilelikte Mide Şikayetlerine Karşı Ne Yapmalı?

Yatmadan önce ılık bir duş alın.

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan uykusuzluk, sıcak basması, huzursuzluk gibi şikayetler için geceleri yatmadan önce alacağınız ılık bir duş sizi hem bedenen hem de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Ayrıca akşamları aşırı kalorili ve ağır gıdalardan yerine daha hafif ve hazmı kolayları tercih edin ve yedikten sonra en az bir saat yatağınıza gitmeyin.

Kıyafetlerinizin kumaşlarına dikkat edin

Giydiğiniz kıyafetin kumaş cinsi sizi etkiler. Polyester ve suni ipekten uzak durun ve pamuklu kıyafetlere yönelin.

Hamile Bayanlara Yazın Serinlemek İçin Öneriler

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir