Güzel Bir Cilt İçin 4 Temel BesinGüzel Bir Cilt İçin 4 Temel Besin

Tüm dünyada kadınlar güzel bir cildin kozmetiklerden geçtiğini düşünür ve kozmetiklere onlarca para dökerler. Her yıl kadınların gençleşmek için harcadıkları kozmetiğin parasını belki duymak bile istemezsiniz.

Çoğu uzmana göre cilt bakımında kremlerin faydası olsa bile içeriden besin takviyesi yapılması görüşünde.

Besin takviyelerinin öncesinde cildiniz için yapabileceğiniz çok basit tavsiyelerimiz olacak.

Eğer cildinizin güzel ve parlak olmasını istiyorsanız yaşam tarzınızı değiştirin. Daha iyi yaşam ve cilt için düzenli egzersiz yapın , yeterli bir uyku, ve güneş ışığından korunun ama güneş ışığını yeterli ve kaliteli bir şekilde alın.

Peki ya gıdalar. İşte gıdalar ile 4 temel Besin:

1- Cildiniz İçin Tatlı bir Dokunuş Bal

Bal doğal bir nemlendiricidir. Kaşıntılı pul pul bir deriden muzdarip iseniz banyonuza biraz bal ekleyin. Balın sadece nemlendirici özelliği yoktur. Ayrıca bal tam bir antibakteriyeldir. Akne tedavisinde de olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Sulandırılmış bal ile pansuman: Bal ile çok sağlıklı bir dezenfektan yapabilirsiniz. Sıyrıklarda enfeksiyon savmak için  sulandırılmış bal ile pansuman yapmanızı tavsiye edebiliriz.

2- Akdeniz Diyeti Cildinizde Harikalar Yaratır

Cildiniz için mükemmel bir güzelliği deniz ürünlerinde bulabilirsiniz. Balık ve kabuklu deniz ürünlerinin bir çok türleri, özellikle somon, istiridye ve diğer yağlı balıklar cildinizde harikalar yaratabilir.
Balığın içindeki omega-3 yağ asitlerini bulunur ve bu asitlerin alımı cildinizdeki kuruluğu ve inflamasyonu azaltabilir. Omega-3 alımı egzama ve sedef hastalığı gibi inflamatuar hastalıklarının tedavisinde destek oluyor. Balık tüketemeyenler için alternatif besin keten tohumu yağı ve cevizi tercih etmelisiniz.

3- Sarısı ve beyazı ile birlikte yumurta.

Yumurtanın içindeki A vitamini cildinizin tamirine yardımcı oldur. A vitaminin ise akne ve kırışıklıkları yok ettiği söyleniyor.
Yumurtanın sarısı ayrıca biotin’in kaynağıdır. Sağlıklı bir deri ve tırnak için B kompleksi tavsiye ederiz.

Yumurta sarısındaki lesitin bir yumuşatıcıdır. Ve cildiniz lesitinin etkisi ile mükemmel bir yumuşaklığa kavuşur. Eğer ucuz bir saç maskesi yapmak istiyorsanız çok eskilerden kalma yumurta sarısı ve zeytin yağı hala etkisini sürdüyor deriz 🙂

Gelelim yumurta beyazına: Yumurtanın beyazında 40 farklı protein ve su vardır. Cildinizi sıkılaştırmak mı istiyorsunuz. O halde yumurta beyazı tavsiyemiz olacak.

4- 35 Yaş cildin elastikiyeti için kolajene ihtiyacı vardır.

C vitaminlerinden kolajeni önemli ölçüde alabilirsiniz. Portakal, greyfurt, domates ile cildinizi C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. C vitamini sıkı bir cilt ve kırışıklıkları engelleyebilir. Ayrıca C vitamini iltihap ile mücadele eder. C vitamini biberde de mevcut olduğunu belirtmek gerek…

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir