Kansere Karşı Kara ÜzümKansere Karşı Kara Üzüm

Yazın en şifalı meyvelerinden olan Kara Üzüm tam bir sağlık deposu. Kendine has aroması ve kokusu ile dikkat çeken Kara Üzüm, kansere ve cildi güzelleştirmeye hatta kilo vermeye yardımcı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Turan Karadeniz Kara Üzümün tüketilmesi yönelik açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Turan Karadeniz, farklı aromasıyla dikkat çeken kokulu kara üzümün vücuttaki kanser yapıcı bileşikleri bloke ettiğini açıkladı. Karadeniz, aynı zamanda cildi güzelleştiren ve hızlı kilo vermeye yardımcı olan bu besinin tüketilmesine yönelik bilgiler verdi.

Turan Karadeniz, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yağışı fazla olan nemli bir bölge olduğunu ve bu bölgeye özgü kokulu üzüm çeşidi yetiştirildiğini kaydederek, vatandaşların kokulu üzümü, ağaçlara sararak ya da evlerinin bahçelerinde yetiştirdiğine dikkat çekti.

Kokulu kara üzümün etkili bir kimyasal bileşimi olduğunu vurgulayan Karadeniz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yönüyle kokulu üzümün vücuttaki kanser yapıcı bileşikleri bloke edici özelliği bulunmakta. Bu üzümde potasyum, demir ve magnezyum oldukça fazla. Bu anlamda da kıymetli bir üzüm çeşidi.

Kilo problemi olan insanların hızlı bir şekilde kilo atmasına yardımcı oluyor. Üzüm kürü de yapılabilmektedir. Sabah, öğle ve akşam vakti birer bardak üzüm suyu içilmeli. Akşam ayrıca üzüm bir salkım şeklinde yenebilir. Bu şekildeki kokulu üzüm kürünün 3-4 günlük diyet programı izlenildiğinde vücuttaki toksinleri atıcı özelliği bulunmakta ve kilo problemi olan kişilerde ciddi anlamda kilo kaybı söz konusu olmaktadır.

Cildi güzelleştirici ve tazeleştirici özelliği de var. Maskesi yapılarak cilde faydası görülecektir.”

Pekmezi de içeceği de sağlıklı

Üzümün bir aylık dönemde taze tüketilebildiğini dile getiren Karadeniz, farklı saklama koşullarında kış mevsiminde de tüketildiğini anlattı. Prof. Dr. Karadeniz, kokulu üzümün derin dondurucularda muhafaza edilebildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu şekilde kış mevsiminde kaynatılarak tüketilebilir. Pekmezinden de içecek hazırlanabilir. Balığın yanında içecek şeklinde tüketiliyor. Pekmezde yoğun olarak mineraller bulunmakta. Bu anlamda hem kan yapıcı hem de hararet giderici özelliği oluyor. Böylelikle bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Aynı zamanda sucuklu mamulleri yapılan kokulu üzüm, bölgemizde tatlı çeşitlerine de eklenerek farklı lezzetler sunuluyor.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir