Uykuda Yatış Pozisyonu YaşlandırıyorUykuda Yatış Pozisyonu Yaşlandırıyor

Düzensiz uyku sağlığımızı negatif etkiliyor. Düzenli ve yeri derecede uyku yaşlanmaya karşı alınacak önlemlerin başında geliyor. Peki uykuda yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Estetik – Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdem Aksoy, yaşlanmada düzenli uyku ve yatış pozisyonun önemli olduğunu,  daha genç görünmek ve bunu uzun süre devam ettirmek için yeterli, düzenli alınmış uykunun ve uygun pozisyonda yatışın ve cilt bakımının başta  cildi nemlendirme, temizlik ve güneş ışınlarından korumanın sadece güzellik için değil, tüm vücut sağlığımız üzerinde pozitif etkide bulunduğunu söylüyor.

Sağlığın ve güzelliğin birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Estetik – Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdem Aksoy, yeterli ve düzenli uyku alırken, uyuma pozisyonumuzun yüz yaşlanması üzerindeki önemini anlattı.

Kozmetik olarak da yüz yaşlanmasını ve yaşlanmanın anatomik değişikliklerini hızlandırdığı, kırışıklıkların daha erken ve hızlı ortaya çıkmasını sağladığı da bilinmekte. Estetik – Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdem Aksoy, uykunun yaşlanmadaki rolünü şöyle anlattı:

Yüz yaşlanmasını hızlandıran etkenler nelerdir?

Deneyimlerimiz özellikle sert yastıkta yatmanın, uyku sırasında yoğun olarak yan yatma pozisyonunun kullanılmasının yaşlanmayı hızlandırıcı etkileri olduğunu gösteriyor. Yine çoğu insanın yan pozisyondaki uykuda özellikle bir tarafa daha fazla yattığını ve yıllar içerisinde o tarafta yaşlanma etkilerinin daha yoğun olarak ortaya çıktığını da söylemek gerekiyor. Bir insanın yüz dâhil tüm vücudunda tam bir simetrinin olmayacağı kesin, ancak yan yatıştaki bu dengesizlik bu asimetriyi daha da bariz bir duruma getirebiliyor. Yine bazı insanlarda, yan yatış alışkanlığına bağlı olarak uyku çizgileri olarak adlandırabileceğimiz ek kırışıklıkların da ortaya çıkabildiğini unutmamak lazım. Erken yaşlarda önlem almanın tüm bunlardan korunmak için en önemli adım olduğu çok açık.

Ne yapmak gerekiyor?

Uyku sırasında yüzünüze gelecek basınç ne kadar az olursa o kadar iyi olacaktır. Ancak boyun ve omurga sağlığı açısından çok yumuşak yastıkların zararlı olacağı unutulmamalı. Uyku sırasında uygun omurga pozisyonunu sağlayacak şekilde, yumuşak bir yastık seçilmelidir. Yan yatıştan olabildiğince kaçınmak gerekiyor. Uyku sırasında yan yatış pozisyonunu kontrol etmek mümkün olmayabilir ama en azından uykuya geçişte sırtüstü pozisyonu seçerseniz zaman içerisinde bu bir alışkanlık haline gelebilir.

Genç görünümlü olmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir