Elma Yaşlanmayı GeciktiriyorElma Yaşlanmayı Geciktiriyor

Elma sağlık için çok yararlı bir meyvedir. Eski çağlarda kadınlar güzelleşmek için elma yerlermiş.

İçeriğindeki demir, protein, C ve E vitamini ile birçok hastalığa karşı kalkan görevi gören elma suyunun, antioksidan özelliği sayesinde oksidatif stresi engellediği, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu, içerdiği mineraller sayesinde yaşlanmaya karşı koruma sağladığı tespit edildi.

Elmanın içeriğinde bulunan antioksidan ve antimikrobiyal ajanlar nedeniyle tarihte şifa kaynağı olarak kullanıldığını belirten uzmanlar; “Antioksidan özelliği nedeniyle antik Yunan da kadınlar güzelleşmek için elma yediği kaynaklarda görülmüştür” diye ifade etmektedir.

Elma Yaşlanmanın Olumsuz Etkilerini Geciktiriyor.

Elma diğer  sebze ve meyvelere göre daha güçlü bir antioksidan deposudur.

Elma güçlü bir antioksidan deposudur.

Uzmanlar; en önemli antioksidanların A, C, E vitaminleri ve Selenyum olduğunu dile getiriyor.

Bu kimyasallar vücuda alındıklarında metabolik faaliyetler sonucu oluşan serbest radikallerin oluşumunu önler. Serbest radikallerin hücreye zarar vermesini engelleyen antioksidanlar böylece yaşlanmanın olumsuz etkilerini de geciktirici özelliğe sahiptir. Antioksidanlar serbest radikallerin sebep olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı vücudu korur.

Özellikle kalp rahatsızlıkları, diyabet, makula dejenerasyonu ve kanser gibi hastalıklar başta olmak üzere bulaşıcı özellik gösteren hastalıklara karşı da koruyucu önlem teşkil eder. Antioksidan bu rahatsızlıkların tedavisinde değil, bu rahatsızlıklara yakalanmamak için koruyucu önlem olarak kullanılmalıdır.

Serbest radikaller hastalıklara yol açtığı gibi ileri yaşlarda ortaya çıkması beklenen bazı hastalıkların da daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu bağlamda, antioksidanların yaşlanma belirtilerini de geciktirdiği çok rahatça gözlemlenebilmektedir.

Elma yaşlanmanın etkileri haricinde; beyin, karaciğer ve mideye çok olumlu etkileri olduğunu ifade eden uzmanlar,  yatmadan önce bir tane elma yenilmesi halinde rahat uykuya  yardımcı olduğunu belirtmektedir.

2 Yorum

  1. Gülcan 21 Mart 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 21 Mart 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir