Sürekli Kusan Bebeklerde Reflü OlabilirSürekli Kusan Bebeklerde Reflü Olabilir

Eğer bebeğiniz sürekli kusuyorsa reflü olabilir. Basit önlemler ve etkili yöntemler ile bebeklerde reflüyle başa çıkabilirsiniz. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Erdinç bebeklerde reflüyü anlattı…

Mide içeriğinin kendiliğinden yemek borusuna doğru hareketi olarak tanımlanan reflü toplumda yetişkin hastalığı olarak bilinse de, aslında daha sıklıkla bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan bir sorun.

Hastalığın sıklığı konusunda net veriler olmamakla birlikte, tüm çocukluk çağında yüzde 1-10 oranında görüldüğü tahmin ediliyor. Reflü 4 aylık çocukların yüzde 75’inde görülürken, bu oran 1 yaşında kendiliğinden yüzde 5’e geriliyor. Bebeklerde reflünün görülmesinin nedenleri ise yemek borusu ile midenin birleşim bölgesindeki kas yapısının henüz iyi gelişmemiş olması ve bebeklerin genellikle sıvı besinlerle beslenip yatar pozisyonda olmaları.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Erdinç, hemen her bebeğin süt emdikten ya da mama yedikten sonra, bunların bir bölümünü kusarak çıkardığını belirterek, “Bu olağan bir durumdur ve hastalık olarak kabul edilmez. Bebek bir yaşına yaklaştığında kendi başına oturabilme ve yürüyebilmenin yanı sıra katı gıdalara geçişiyle birlikte reflü belirtileri genellikle ortadan kalkar. Bu bebeklerin tedavi edilmesine ihtiyaç yoktur. Ancak özellikle yeterli kilo alamayan bebeklerde devamlı kusma gibi şüpheli belirtiler de varsa mutlaka hekime başvurmalı. Çünkü tekrarlayan reflü bebeklerde büyüme ve gelişme geriliğine neden olabiliyor” uyarısında bulunuyor.

Bebeklerde reflü

GEÇİCİ SOLUNUM DURMALARINA NEDEN OLABİLİYOR

Bebeklerde reflü yemek borusu iltihabına neden olup, huzursuzluk, kıvrılma ve beslenmeye karşı hoşnutsuzluğa yol açabiliyor. Daha da önemlisi bazı refleks mekanizmaları apne denilen geçici solunum durmalarına neden olabiliyor. Mide içeriğinin akciğere kaçması ise çok görülmesede  önemli bir alt solunum yolu enfeksiyona yol açabiliyor.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT

Aşağıdaki belirtilerden birkaç bebeğinizde varsa zaman kaybetmeden bir hekime başvurun.

Sürekli  kusma.  Kilo alamama.  Huzursuzluk, ağlama.  Ağza kadar gelebilen mide içeriği nedeniyle rahatsızlık hissetmek.  Bebeklerde bu durum daha çok yatar pozisyonda ortaya çıktığı için gece ağlayarak uyanabilirler ve uzun süreli uyuyamazlar. Bu belirtiler dışında sadece geçmeyen öksürük, hırıltı ve ses kısıklığı da oluşabiliyor.

Nedenleri neler?

Bebeklerde reflünün nedenleri tam olarak anlaşılamamış olsa da aşağıdaki etkenlerin rol oynadığı biliniyor; Yemek borusu ile midenin birleşim bölgesindeki kas yapısının henüz iyi gelişmemiş olması, gevşeklik ve yemek borusunun kısa olması.

Fazla ıkınma hareketi gibi nedenlerle karın içi basıncın artması.

Çevresel faktörler, sigaraya maruz kalmak.

Obezite.

Beslenme alışkanlıklarında bozukluk, midenin besinlerle aşırı miktarda doldurulması.

Besin alerjisi.

Serebral palsi gibi nörolojik hastalıklar.

BU ÖNLEMLER REFLÜ İLE BAŞA ÇIKMANIZA YARDIMCI OLACAK

Koruyucu tedavi ve hayat tarzı değişiklikleri tedavinin temelini oluşturuyor. Bebeklerde reflü genellikle iyi seyrediyor ve çoğu fizyolojik olduğu için aşağıdaki önlemler alındığında çoğunlukla tedavi gerekmeden kendiliğinden düzeliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Erdinç, almanız gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir