Dikkate Alınmayan Mineral MagnezyumDikkate Alınmayan Mineral Magnezyum

Çokta dikkat etmediğimiz mineral magnezyum. Magnezyum eksikliği ilk bakışta hiç bir sorun göstermez ancak eksiklik ilerledikçe sorunlarda çığ gibi büyür.
Magneyum eksikliği nasıl oluşur ?

Magnezyum eksikliği fiziksel yüklerin artması, alkol kullanımı ve çeşitli diyetler ile oluşur. Magnezyumun vücutta depolanması çok önemlidir. Dolayısı ile düzenli ve yeterli miktarda magnezyum almanız çok önemlidir.

Magnezyum hangi gıdalarda vardır?

Magnezyum sebzeler,  yeşilsebzeler, taze fasulye, deniz ürünleri, özellikle karides, fındık, kepekli ürünler, siyah çikolata, yulaf, kabak ve kabak çekirdeği, susam, muz, hardal yaprakları, şalgam yaprakları, sakız kabağı, brokoli, kabak çekirdeği, nane, şeker kamışı melası, halibut balığı, pazı , ıspanak gibi besinlerde bulunur.

Magnezyumun adet döngüsününde  ovulasyon ve gebelik gibi durumlarda da çok önemli bir mineraldir.

Magnezyum eksikliğinin belirtileri

Keskin vücut kokusu ve ayak kokusu magnezyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Çünkü magnezyum vücut kokusunun düzenlenmedinden sorumlu mineralleri vardır. Uzun süreli magnezyum eksikliği sinir sistemini de etkiler. Sık baş ağrıları , kabızlık , uykusuzluk, kronik muzdarip yorgunluk , duygusal çöküntüler, bitkinlik, göz çevresinde şişkinlik ve erken kırışıklıklar magnezyum eksikliğine işaret edebilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir