Süt Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süt Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler  -  www.viphanimlar.com

Sağlık yaşam için gerekli besin kaynağı olan süt ve süt ürünleri özellikle bayanlarda gebelik, emzirme, menopoz sonrası süreçte öne çıkmaktadır. 

Mineral ve kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, peynir gibi ürünler her yaşta tüketilmelidir. Özellikle çocuklarda büyüme ve gelişme dönemlerinde beslenmelerinde büyük rol oynamaktadır.

Süt ve Süt Ürünlerinin Faydaları Nelerdir? Sağlıklı beslenmede büyük önemi olan sütü tüketirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Her gün 1 bardak süt için.

Kalsiyum çocukların kemik ve diş oluşumlarının tamamlanmasında, ileriki yaşlarda kemik yoğunluğunun azalmasını önlemede, gebelikte ve emzirme sürecinde  artan ihtiyaca bağlı depolardaki azalmayı önlemede yardımcıdır. Süt ve süt ürünleri en önemli kalsiyum depolarıdır.

Süt tüketimi alışkanlığının çocukluk çağında kazanılması ve hayat boyu sürdürülmesi önemlidir. Yetişkin bireyler özellikle kadınlarda ileriki dönemlerde ortaya çıkacak olan kemik erimesi hastalığı için, günde bir su bardağı sütü diyetlerine eklenmelidir. Kalan 3-4 porsiyonluk süt ve süt grubu gereksinimi yoğurt, ayran, cacık ve peynirden sağlanabilir. Özellikle okul çağındaki çocukların her sabah güne bir su bardağı sütle başlayıp, günü akşam içecekleri bir su bardağı sütle bitirmeleri önemlidir.

Günde 2 kase yoğurt karın bölgesindeki yağları azaltıyor.

Yoğurt önemli bir protein, yağ, vitamin ve mineral madde kaynağıdır. Yoğurtta bulunan bakterilerin kanser, enfeksiyonlar, mide bağırsak sistemi hastalıkları ve astım gibi rahatsızlıklarda önleyici etkisi bilinmektedir. Bunun yanında yoğurdun içerdiği probiotik ve prebiyotik maddeler kabızlık, ishal, kalp hastalıkları, şeker, kemik erimesi ve kalın bağırsak kanseri gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmekte, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Yapılan birçok bilimsel çalışma günde 2 kase tüketilen yoğurdun karın bölgesindeki yağları azaltmada etkisi olduğunu göstermiştir. Yoğurt bakterilerinin faaliyeti sonucu B grubu bazı vitaminler, özellikle riboflavin (B2) sentezi oluşmaktadır.

Çocuğunuza 1 yaşına kadar inek sütü vermeyin.

Çocuklar için 1 yaşına kadar inek sütü alımı demir emilimi sorunlarına neden olabileceğinden önerilmemektedir. Bu grup için daha çok günlük süt alımı tercih edilebilir ancak 500 ml ye kadar pastörize edilmiş süt tüketimi uygun olacaktır.

Hamilelik döneminde rahat bir uyku için…

Anne adayları süt tüketiminde dikkatli ve özenli davranmalıdırlar. Hamileler her gün yatmadan bir bardak süt içerek hem rahat bir uyku uyuyabilir hem de vücut için gerekli kalsiyum ihtiyacını karşılar. Bebeğin yetersiz kalsiyum alması durumunda anne kemiklerinden kalsiyum çekmesi ihtimaline karşılık anne adayının süt ve ürünlerinin tüketimine önem vermesi gerekir.

Sütün bozulma riskine dikkat!

Pastörize edilen sütler buzdolabında 4-5 derecede yaz mevsiminde 1 gün, kışın 2-3 gün saklanabilir. Pastörizasyon işlemi tam yapılmamış olan sütlerde tat ve renk değişimi olur ve bu sütlerde zararlı bakteriler olabilir.

Pastörize edilmeyen bir sütten insanlara geçebilecek olan pek çok hastalık bulunmaktadır. Bunların başında tüberküloz, brusella, stafilokok enfeksiyonları gelmektedir. Bunun için süt satın alınırken güvenilir bir markayı tercih etmek doğru olacaktır. Mümkünse cam şişelerde pastörize edilmiş sütleri tercih edilmelidir.

Günde Kaç Bardak Süt Tüketiyoruz

Süt Sevmeyen Çocuklara Dondurma

Kilo Almadan Süt Arttırmak İçin 10 Öneri

Günde Kaç Bardak Süt Tüketiyoruz

Süt Sevmeyen Çocuklara Dondurma

Süt İçerek Kilo Verin

2 Yorum

  1. Sevda Alp 24 Mayıs 2017 Alıntıla
  2. Betül ÖzYönetici 24 Mayıs 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir