Kadınların Korkulu RüyasıKadınların Korkulu Rüyası

Kadınların korkulu rüyası olan Sistit nedir?  Tedavisi Ve Korunma Yolları Nelerdir?

İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan olan sistitin belirtileri ve nedenleri… Sistit tedavi edilmezse ne olur?Sistit tedavisi nasıldır?

Sistit; mesanenin (idrar kesesi) iltihaplanmasıdır. İhmal edildiği takdirde kronikleşebilir ve üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabilir.

Sistit’in Görülme Sıklığı Nedir?

Sistit’in görülme sıklığı erkeklere oranla  kadınlarda daha fazladır. Uzmanlar, kadınların en az yüzde 20’si, yaşamları boyunca en az bir kez Sistite yakalandığını belirtiyor.

Her 5 kadından biri yaşamının bir döneminde en az bir kez sistit geçirmektedir.

Bakteriyel sistitler genellikle 20-40 yaşları arasındaki genç kadınlarda daha sık görülüyor.  Kadınlarda sistitin daha fazla görülmesinin en sık sebebi üretranın daha kısa olmasıdır.

Sistit en sık görülen etkeni, vakalarının yüzde 85’inden sorumlu olan Koli basilidir. Normalde bu bakteriler kalın bağırsakta bol miktarda bulunurlar. Bazı risk faktörlerinin varlığında bu bakteriler mesaneye ulaşarak sistite neden olurlar.

Sistit Kimlerde Sık Görülür?

Sistitin oluşması için bir kişinin cinsel ilişkiye girmiş olması şartı yoktur.

Aynı cinsel aktif kadınlarda olduğu gibi genç kızlarda, hatta bebeklikten çocukluk dönemine kadarki tüm süreçlerde, kadınlarda ve erkeklerde sistit görülme olasılığı bulunmaktadır.

Sistit Hamilelerde Görülür Mü?

Gebelerde tüm idrar yolu enfeksiyonları gibi sistit de sık olarak görülmektedir.

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonlarının sık olarak görülmesinin önemli nedenleri arasında büyüyen rahmin mesane ve idrar kanallarına baskı yapması, vajinal bölgede bakteri kolonizasyonun artması ve vücut direncinin (immünitenin) azalması sayılmaktadır.

Ayrıca “asemptomatik bakteri” adı verilen bir durumda kişide idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili hiç bir bulgu olmamasına rağmen yapılan idrar tetkikinde bakteri yoğunluğu mevcuttur. Gizli idrar yolu enfeksiyonu olarak da adlandırılan bu durumun mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

Sistitin Belirtileri Nelerdir?

 • Dizüri (idrar yaparken yanma, sızı, ağrı)
 • Pollaküri (sık idrara çıkma) ve az idrar yapma
 • Acil idrar yapma hissi
 • Tam boşalamama hissi
 • Kötü kokulu ve bulanık idrar
 • Disparoni (cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması)
 • Kasıklarda ve göbek altında ağrı olması
 • Hematüri (idrarda kan olması)
 • Ateş
 • Terleme
 • Yorgunluk
 • Kusma ve bulantı
 • İdrarda bulanıklık, kötü koku

Sistite Neden Olan Risk Faktörleri

 • Kötü genital temizlik
 • İdrar akımının engellendiği durumlar (üriner sistemde taş, tümör veya sonda gibi yabancı cisim bulunması)
 • Nörolojik olarak mesanenin boşalamaması
 • Şeker hastalığı
 • Hamilelik
 • Yaşlılık
 • Düzensiz cinsel ilişki ( sistit yeni evlilerde daha sık görülür ki, buna ‘balayı sistiti’ denir )
 • Menopoz dönemi
 • Erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları

Sistitin Nedenleri ?

Normalde bakteriler; üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler idrar ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Sistitin bulaşma sebeplerinden biride,  cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menopozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabiliyor.

Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az yüzde 20’si yaşamları boyunca bir kez sistite yakalanırlar.

Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın bağırsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

 Sistit Teşhisi Nasıl Konur?

Sistit tanısı için, jinekolojik veya ürolojik değerlendirme şarttır. Kesin tanı klinik değerlendirme ve yapılacak laboratuvar tetkikleri ile konulabilmektedir.

Hastanın şikayetlerini dile getirmesiyle başlayan muayenede üroloji uzmanı, şikayetlerin şekline ve testlere dayanarak teşhis koyabilir. Bu testlerin başlıcaları; idrar analizleri, üretra ve mesanenin gözlenmesi yöntemi olan sistoskopi ve damar içi pylogram denilen röntgen çekimidir.

Yapılan tüm tetkikler, enfeksiyona neden olan faktörleri araştırma amacına hizmet eder. Enfeksiyona neden olan bakterinin doğru tahlili için de idrar kültürü gerekli olabilir. Sistit zamanında ve doğru şekilde tedavi edilirse, sağlık açısından önemli risk teşkil eden bir hastalık değildir. Ancak sistit tedavi edilmezse, kronikleşerek kadın sağlığını tehdit edebilir.

Sistit’in Çeşitleri Var mıdır?

Balayı Sistiti, Balayı Keyfini Kaçırıyor.

Balayı sistiti yeni evlenen bayanları tedirgin eder.

Balayı sistiti isminden de anlaşıldığı üzere,  yeni evlenen veya ilk kez cinsel ilişki deneyimi yaşayan kadınlarda ilk ilişkiden birkaç gün sonra idrar yaparken ağrı ve yanma, sık idrara çıkma (poliüri) ve kasık ağrısı şikayetleri ile kendisini gösteren bir sistit durumudur.

İlk cinsel birlikteliğini balayında yaşayan çiftlerde kadınların endişe duymasına neden olan bir hastalıktır. Vajinanın hemen yakınında bulunan üretranın vajinal yol ile birlikte tahrişi, balayı sistitine neden olur.

Balayı sistiti, ilk seksüel ilişki sonrası vajinal duvarın üst kısmından geçen idrar kanalının mekanik etkiyle irritasyonu sonucunda ödem (şişlik) gelişmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu ödem idrar akımını yavaşlatarak enfeksiyon gelişimini de kolaylaştırmaktadır.

Hemorajik Sistit “Kanamalı Sistit”

Kanamalı sistit olarak da bilinen hemorajik sistit, mesane (idrar torbası) içinde birikip kolonizasyon yapan bakterilerin mesane duvarına penetrasyonu ile kan damarlarında kanama yapması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kliniğe bu durum kişinin idrar yaparken kanama şikayetinin olması ile yansımaktadır.

Sistitten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Günlük su alımı en az 2 litre (günde 8-10 bardak)  olmalıdır. Su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar.
 • Kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza indirilmelidir. Bunların mesane üzerine uyarıcı etkileri vardır.
 • İdrar geldiği fark edilirse, ertelenmemelidir. İdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır.
 • Mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
 • Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın. Bu durum bakterilerin yayılmasını önlemektedir.
 • Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.
 • Tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. Sadece kağıtla silinmek yeterli değildir. Anal bölge mutlaka bol suyla yıkanmalıdır. Ancak aşırı hijyen takıntısı normal vajinal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
 • Vajinal deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır.
 • İç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırları giymeyin. Bahsedilen giysiler genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırır.
 • Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir.
 • Menopoz sonrası dönemde östrojen kremleri kullanılmalıdır.
 • Özellikle yaz aylarında havuz sistitine dikkat edilmelidir. Kalabalık ve kirli havuzlara girmekten kaçınılmalıdır.

Hastalığın Gidişatı

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur. Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Sistit Tedavisi 

Sistit tedavisi genellikle antibiyotik tedavisi veya idrar temizleyici (üriner antiseptik) ilaçlarla yapılmaktadır.

Uygun antibiyotik seçiminde geniş spektrumlu antbiyotikler tercih edilebileceği gibi idrar kültür ve antibiogram testi sonucuna göre de belirleme yapılabilir.

Penisilin alerjisi olmayan kişilerde penisilin, penisilin alerjisi olanlarda sefalosporin türü ilaçlar sistit için ilk tedavi alternatifi olarak görülmektedir.

Sistit, altında yatan başka bir hastalığın olmaması durumunda, antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınır. Hastanın durumuna göre; yaklaşık 7 – 14 gün arasında süren antibiyotik tedavisi uygulanır.

İlaçla tedavi ile birlikte evde yapılan sıcak suya oturma da kişinin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Sıcak suya oturma tedaviye direkt etki etmez, ancak kişinin ağrılarının azaltılarak rahatlamasını sağladığı için önerilir. Bu uygulamanın yanı sıra, karın üzerine sıcak uygulama yapılması da faydalı olur.

Sistit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Sistit tedavisinde geç kalınması ya da yanlış tedavi uygulanması, mesanede biriken bakterilerin böbreklere ulaşmasıyla sonuçlanabilir. Bu durumda, böbreklerde ciddi sorunlar söz konusu olur. Mesanedeki enfeksiyon kemiklere ulaşırsa, kemik iltihabı baş gösterir.

Ayrıca balayında oluşan balayı sistiti, kadınların cinsel yaşantılarında sıkıntılı bir süreçle sonuçlanan Disparoni gündeme getirerek psikolojilerini etkileyebilir.

Laboratuvar testleri arasında en sık olarak Tam İdrar Tetkiki (TİT), idrar kütürü ve antibiogram testi, hemogram (tam kan sayımı) ve ultrason değerlendirmesi sayılabilir. Çok nadiren ileri tetkikler de gerekebilmektedir.

Tekrarlayan Sistitin Sebepleri Nelerdir?

Sistit problemi bazı kadınlarda daha sık olarak ortaya çıkabilmektedir. Bünyesel yatkınlık, iyi beslenememe, düzensiz hayat tarzı, kişisel hijyene önem vermeme, sigara gibi kötü alışkanlıklar sık mesane iltihabına yatkınlık sağlayan nedenler arasında bulunmaktadır.

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir