Kısırlığın Nedeni Diş Macunu Mu?Kısırlığın Nedeni Diş Macunu Mu?

Diş macunu, sabun, güneş kremi ve bazı plastik maddelerde bulunan her üç kimyasaldan birinin erkeklerini sperm kalitesi düşürdüğü ortaya çıktı. Almanya’da yapılan araştırmaya göre erkeklerde açıklanmayan kısırlık sorunlarının sebebi bu maddeler olabilir.

Almanya’nın Bonn kentinde Avrupa Çalışmaları merkezinde yapılan araştırmada evlerde yaygın olara görülen 96 kimyasaldan 30’u spermelerin yüzme hareketini doğrudan etkilediği tespit edildi. Sperm kısır hale geliyor. Araştırma söz konusu kimyasalların vücuda aynı anda girmesi sonucunda bir tür “kokteyl etkisi” ortaya çıktığını yani kısırlaştırma etkisinin arttığını da ortaya koydu.

Yasaklanacaklar mı?

Kopenhang Üniversitesi’nden Profesör Niel Skakkebaek araştırma hakkında, Endüstryel ürünlerdeki endokrin engelleyici kimyasallarla insan spermlerinin işleyici arasında ilk kez doğrudan bir bağlantı tespit ettik. Bulgularımız toplumlarda artan kısırlığı bu şekilde açıklayıp açıklayamayacağı gelecekteki araştırmanın sonucunda Avrupa’da bazı ürünlerin kullanımına yasaklar ve kısıtlamalar getirebileceğini açıkladılar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir