Tatlı İsteğinden Kurtulmak İçin ÖnerilerTatlı İsteğinden Kurtulmak İçin Öneriler

Tatlıyı çok seviyorsanız ve aşırı derecede bağlıysanız işte size Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan’dan  öneriler…

Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan, aşırı tatlı tutkunları bu alışkanlıklarını nasıl bastırmalı gerektiğini anlattı.

Yağın vücuttan doğru bir şekilde atılmamasının suçlusu yemekteki fazla şeker olduğunu ve yapılması gereken tek şeyin şekerin hayatımızdan çıkarılması olduğunu belirten Dr.Gönül Ateşsaçan, şeker içeren gıdaları şöyle sıraladı:

Tüm şekerli tatlılar, çikolata, beyaz un ile yapılmış tüm hamur işleri, kek, çörek, börek, pirinç pilavı, muz, mısır, patates, havuç, çok şekerli meyveler (incir, üzüm, kavun gibi).

Ateşsaçan şöyle devam etti: “Burada sözünü ettiğimiz şeker, bilmediğimiz şekerleri de içeriyor. Tatlı yersek, kan şekeri yükselir ve vücut insülin üretir. Kan şekeri ne kadar yükselirse, o kadar insülin üretilmiş olur ve bir o kadar da karbonhidratlar yağa dönüşür”.

Tatlı İsteğinden kurtulmak

Şeker yerine hangi karbonhidratları tüketmeliyiz?

Dr.Gönül Ateşsaçan daha sonra şunları söyledi; “Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı (az yağlı), makarna yerine kepekli makarna veya tam integral makarna, Şeker yerine 2 kuru kayısı veya 1 adet hurma, fındık yerine leblebi, beyaz ekmek yerine çavdar, yulaf veya tam buğday ekmeği, beyaz un yerine tam buğday unu, çok tatlı bir incir yerine şeftali veya nektari, kırmızı elma yerine yeşil elma, bir bardak portakal suyunun yerine bir adet greyfurt tercih etmeliyiz.”
Şekerimizin düştüğünü nasıl anlarız

Yemekten hemen sonra canımız tatlı isterse, yemekten hemen sonra uykunuz geliyorsa, gün içinde başınız ağrıyorsa dikkat. Lütfen kan şekerinizi ölçtürün ve işlenmemiş karbonhidratları tüketin.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir