Çocuk Gelişiminde Beslenmenin ÖnemiÇocuk Gelişiminde Beslenmenin Önemi

Uzmanlar çocukların sağlıklı gelişmesi için protein ve kalsiyumun önemli olduğunu ifade ediyorlar. Çocuklarınız çok sık hastalanıyorsa sebebi protein ve kalsiyum eksikliğinden olabilir.

Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Dicle İnanç, çocuklarda protein ve kalsiyum eksikliğinin sık tekrarlayan ishallerden zeka gelişimine kadar pek çok sağlık sorununa neden olabildiğini söyledi. İnanç, ileriki dönemlerde de yaşam kalitesini ve sağlığını bozabilecek bu eksikliklere karşı erken yaşlarda önlem alınması gerektiğine dikkat çekti. 

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Dicle İnanç, kemik yapısı için en önemli mineral olan kalsiyumun, çocuk gelişiminin temel yapı taşlarından biri olduğunu belirtti. İlk yıllarda anne sütüyle alınan kalsiyumun çocuklarda kemik gelişimini sağladığını ifade eden İnanç, “İleriki yaşlarda risk oluşturabilecek osteoporoz yani kemik erimesinden korumaktadır. Ergenlik öncesi dönemde çocukların kalsiyum gereksinimlerinin günde 800 mg olduğu düşünülmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için çocuklara erken dönemde en önemli kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin olduğu beslenme alışkanlıklarının kazandırılması çok önemli.” diye konuştu.

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN ÇOCUK YAŞTA DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART

Sayfa: 1 2 3


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir