Bebekleri Ağlatan NedenlerBebekleri Ağlatan Nedenler

Bebekler bazen öyle bir ağlarlar ki neden ağladıklarını bir türlü anlaşılmaz. Ama bebekler dertlerini anlatmak için ağlamaktan başka bir şey yapamazlar.

Bazen açlıktan, bazende anne ve babalarının kendilerine yansıyan stresinden ağlıyor. İşte bebeklerde ağlama nedenleri…

Bebeklerin ağlamak dışında sıkıntılarını anlatacakları bir lisanları bulunmuyor. Bebekler ağlayarak çoğu vakit sorununu çevresindekilere anlatmaya çalışıyor. Bebeklerin iletişim kurabilmek için ağladıklarını ifade eden Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, “Öncelikle bebeğin ağlamasına neden olan bir sıhhat sorunu olup olmadığı belirlenmeli. Bazen kolik ağrısı bazen de erken diş çıkarma, bebeklerde inatçı ağlamaya neden olabiliyor” diyor. 

AĞLATAN NEDENLER

Dr. Öztürk, bebeklerin ağlama nedenleri hakkında şu bilgileri veriyor: 
“Çalışmalar, bebeklerin çevrelerindeki strese ağlayarak tepki gösterdiklerini ortaya koyuyor. Durum ne kadar stres verici olursa ağlama da o denli uzun ve yoğun oluyor. Bu sebepten ötürü, eğer bebeğin anne ve babası uygunsuz bir gün geçirmişse bu durum bebeğe yansıyabiliyor. Evdeki ortam sakin olduğu zamanlar bebeğin huysuzluğu da, durumdan etkilenme oranına bağlı olarak azalıyor. Anne babalar ilk bebeklerinde daha tecrübesiz olduklarından ilk bebeklerin ağlama nöbetleri daha uzun süreli olabiliyor. Kimi günler bebeklerin ağlaması, bir-iki ıkınma veya birkaç dakika ağlama olacak şekilde olurken bazı günlerde durdurması pek mümkün olmayan, saatlerce devam eden ve kıpkırmızı oluncaya kadar süren ağlama nöbetleri görülebiliyor.” 

“Bebeklerin ağlaması kolik, ortamın çok fazla sıcak veya soğuk olması veya bebeğin altının pis olması, çok fazla çok ziyaretçi ve yorgunluk, hastalık, sançı, bebeğin aç olması, annenin yedikleri, ilaç, sigara, kafein, çok ilgi gibi nedenlere bağlı olabilir. 
Bebeklerin dişleri 5-11 ay arasında görünür olarak çıksa da, aslında gebeliğin 14. haftasında dişler oluşmaya başlıyor ve 2. aydan bu yana dişler kabarıyor ve yukarı doğru hareketleniyor. Bu da ağlamaya neden olabiliyor. “

AH O ANNE KARNINDAKİ KONFOR…

AH O ANNE KARNINDAKİ KONFOR… 

Anne karnı bebekler için en ideal ortamı oluşturuyor. Burada nefes bile almalarına ihtiyaç kalmadan bütün ihtiyaçları anında karşılanıyor. Doğduktan akabinde ilk nefesi aldıklarında akciğerleri dış atmosferle tanışıyor ve bebek dünyaya gelmekte olduğu anda ağlamaya başlıyor. Anne karnındaki konforu dış dünyada bulamayan bebekte, bazen eve geldikten birkaç gün akabinde saatlerce devam eden ağlama nöbetleri görülebiliyor. Çoğu ağlama nöbetinde bebeğin yalnızca karnı ağrıyordur ve bu anlar bebekten daha fazla anne ve babaya eziyet vermeye başlayabilir.
Şayet herhangi bir hastalık belirtisi yoksa ancak bebeğiniz hala ağlamaya devam ediyorsa yapılması lazım gelen tek şey beklemek. Bebekleri 20 dakika karyolaların da yalnız başına ağlarken bırakmaktan korkmayın.

KOLİK AĞRISI NEDİR? 

İlk 4-6 ay bebeklerde santral sinir sitemi henüz tam gelişmediği için bebeklerde şaşılık, çenede titreme, ürkme hareketi ve bazı ilkel refleksler devam ediyor. Bu zaman içinde kas koordinasyonu tam sağlanamadığı için bağırsaklarda da düzensiz kasılmalar meydana geliyor ve bu kasılmalar da kolik ağrıyı oluşturuyor. Bundan binaen şiddetlice ağlama görülüyor. Bu ağlama bazen bir-iki ıkınma olacak şekilde olabileceği gibi bazen saatlerce sürebiliyor. Ağrısız bir bebek genellikle açken ağlarken, karın ağrısı çeken bir bebek karnı doyurulduktan akabinde ağlamaya başlıyor. Kolik bir bebeği sadece karnı aç olduğundan dolayı ağlayan bir bebekten ayıran da, tokluk ertesi yaşadığı bu huzursuzluk oluyor. Halk arasında bu sancı gaz sancısı diye tanımlanıyor fakat bu ağrının esas nedeni kolik ağrısı olabilir. Bebeğin gazı azaltıldığında kolik sancı azalabiliyor.

Cihan

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir