Çocuklara Mutlaka Günde 1 Yumurta YedirinÇocuklara Mutlaka Günde 1 Yumurta Yedirin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanları, bir yaşını dolduran çocukların günde bir yumurta tüketmesi gerektiği konusu uyarıyor.

Çocuklardaki  demir eksikliği kırmızı et ve yumurtayla karşılanabiliyor. Malum günümüzde kırmızı et fiyatları aldı başını gidiyor. Kırmızı et alamayan aileler çocuklarına mutlaka yumurta yedirmelidir.

Yumurta, anne sütünden sonra en değerli proteindir. Yumurta ayrıca proteinleri açısından vücutta kalıcılığı yüzde 100 en değerli bir besin kaynağıdır.

Uzmanlar, bir yaşını dolduran çocuğa anne sütü yüksek olmayan proteinlerinden dolayı yetersiz kalacağı için hayvansal proteinleri önermektedir.

İlk tercih yumurtadır. Dolayısıyla bir yaşını dolduran çocukların günde bir yumurta tüketmesi gerekiyor. Yumurta, protein, kalsiyum ve demir kaynağıdır.Her ailenin kendi kültürü ve ekonomik yapısına göre bir uygunluğu vardır. Kırmızı et fiyatları oldukça yüksek.  Dolayısıyla kırmızı et alamıyorsak onun yerine yumurta tercih edilmelidir.

Halk arasında “yazın yumurta yenmez, sıcakta dokunur” anlayışı terstir. Uzmanlar, alerjik durumların yumurtaya bağlanmasını doğru olmadığını savunmaktadır.

Hamileler de mutlaka  yumurta tüketmeliler. Hamile bir annenin günde iki yumurta tüketmesi , anne  ve çocuğuna yapılmış en büyük iyiliktir.

Yumurtaya karşı alerjisi ve ailede kolesterole bağlı genlerle geçen yağ bozukluğu olmayan çocuklar yumurta ile alacakları protein değeri çok  önemlidir.

 Yumurta Ye Hafızan Güçlü Olsun
Zayıflamak İçin Her Gün Bir Yumurta
Yumurta Alerjisi Olanlar Ne Yemeli
Vücut Yağlarından Kurtulmak İçin Günde 1 Yumurta
Sütlü Yumurtalı Ekmek

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir