Hamilelikte Neler TüketilmeliHamilelikte Neler Tüketilmeli

Hamilelikte beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Çünkü bebeğin tek besin kaynağı annenin tükettikleridir.

Dengeli ve çeşitli besinlerle beslenmek çok önemlidir. Yapacağınız tek şey aşağıda belirtilmiş olan doğal, taze ve bol çeşitli besinleri almaktır. Gebelikte sebze ve meyveyi daha fazla yemeli, şekerli, tuzlu ve işlenmiş besinleri azaltmalısınız.

Hamilelikte doğru beslenme

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hamilelikte beslenmeye anne adaylarının çok dikkat etmesi gerekir. Kolay ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sütünüzün daha kaliteli olması  için dengeli ve bol çeşitli beslenilmelidir. Hamilelik öncesindeki beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir.  Yapacağınız tek şey;  doğal, taze ve bol çeşitli besinleri almaktır. Gebelikte sebze ve meyveyi daha fazla yemeli, şekerli, tuzlu ve işlenmiş besinleri azaltmalı hatta uzak durmalısınız…

⇒ Hamilelik Dönemi Tırnaklarıda Etkileniyor.⇐

KALSİYUM
Bebeğinizin gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için gebelikte normalde gerek duyduğunuz kalsiyum miktarının iki katı kadar kalsiyum almanız gerekmektedir. Kalsiyum açısından zengin besinler arsında zengin besinler arasında peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir.
Günlük fazla kalsiyum gereksinimini şunlarla giderebilirsiniz:

85 gr yağsız peynir
170 gr sardalye balığı
7 dilim beyaz ekmek
2 bardak süt

PROTEİN
Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren besinleri almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ayrıca protein içeren besinler şunlardır; tavuk eti, yağsız kırmızı et, mercimek, yumurta, kaşar peyniri, yoğurt, yer fıstığı, fıstık ezmesi, balık.

Hamilelikte Egzersiz Ve Spor Yapılır Mı?

C VİTAMİNİ
C vitamini plasenta için yaralıdır, vücudumuzun hastalık etkenlerine karşı direncini arttırır ve demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. Taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktar alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitaminin çoğu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, sebzeleri ya çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz. C vitamini içeren besinler şunlardır; lahana, Brüksel lahanası, kırmızı ve yeşilbiber, greyfurt, portakal, çilek, patates, karnabahar, domates.

LİF
Lifli yiyecekler, günlük yaşantımızda en çok tükettiğimiz yiyeceklerdir. Gebelikte sık sık görülen kabızlığın önlenmesinde çok yararlıdır. Özellikle sebze ve meyveler lif açısından oldukça zengindir. Her gün bol sebze ve meyve yenebilir. Kepekli besinler de lif açısından zengindir. Ancak kepekli besinler diğer besinlerin emilimini güçleştirdiğinden aşırı tüketilmemelidir. Lif açısından zengin besinler arasında bezelye, kuruyemişler, ahududu, kuru üzüm, pırasa ve kepekli ekmek gelir.

⇔ Hamileler İçin 12 Adımda Doğru Beslenme İçin Tıklayın ⇔

FOLİK ASİT
Bebeklerin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalarında folik asit alınmalıdır, vitaminler gibi folik asit de vücutta depolanamaz bu yüzden günlük düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Fakat yeşil sebzeler fazla pişirilmeden çiğ olarak veya haşlanarak tüketilmelidir. Folik asit kaynağı diğer besinler fındık, balık, yerfıstığı, ıspanak ve brokolidir.

DEMİR
Gebelikte hem bebeğin doğumundan sonra hem de gebelik nedeniyle vücudunuzda kan artışı olur, artan kana oksijen taşınması için demir gereklidir. Hayvansal besinlerdeki demir bitkisel besinlerde olanlardan daha kolay emilir. Demir açısından zengin besinler;  kırmızı et, karaciğer, ton balığı, ıspanak ve kayısıdır.

♥ Emziren Anneler Ten Kokusunu Korumalılar ♥

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir