Çocuklar Lükse Yöneliyorsa DikkatÇocuklar Lükse Yöneliyorsa Dikkat

Anneler ve babalar çocukları ile fazla vakit geçirip onları Tv’ye, tablet, bilgisayar ve telefonlara yönlendirmeleri çocukları olumsuz etkilemektedir.

Çocukların Tv’de gördükleri lüks ve gösterişli hayatı benimsemeleri gerçek hayatta onları pek çok bağımlılığın pençesine düşürüyor.

Uzmanlar küçük yaştaki çocukların saatlerce tablet ve telefonlarla vakit geçirmelerinin doğru olmadığını vurguluyor.

Her yaştan izleyici kitlesine sahip televizyonun da kontrolsüz izlenmesinin çocuklar için tehlike oluşturduğunu belirterek ebeveynleri uyarıyor….

Uzmanlar; saatlerce çocuğun televizyon başında durması, bilinçsizce kanalları dolaşması, mili, manevi ve evrensel değerleri yok sayabilecek yayınlara maruz kalması çocuklarımızın geleceği açısından üzerinde durulması gereken önemli bir meseledir.

Annesiyle ya da babasıyla oyun oynayarak iletişim kuracağı yaşta, çocukların ekrana bağlı kalarak bu iletişimden mahrum olması iki önemli sonuç doğurmaktadır.

Bunlardan ilki o yaşta ‘ekran ve teknoloji bağımlılığı’ dediğimiz bağımlılığa sahip olmaları.

İkincisi ise aile içi iletişim bağlarının oluşamaması sonucu bu çocukların ileride pek çok bağımlılıkların pençesine düşme adayı durumuna düşmesidir.

“LÜKS HAYAT” Algısı

Kitle iletişim araçlarıyla çocuklarda oluşturulan “lüks hayat” algısına dikkat çeken uzmanlarŞu sözleri dile getiriyor…

“Sosyologlar, televizyon programlarında özendirilen gösterişli hayatların gerçek hayatta çocukları pek çok bağımlılığın pençesine düşürmek için tuzak olarak kullanıldığını ifade ediyor. Özellikle genç yaştaki bireylerin kendilerine rol model belirledikleri karakterleri özümsedikleri ve hatta gerçek hayatta onlar gibi davranmaya çalıştıkları, onların sahip olduğu yaşamlara sahip olmayı arzu ettikleri gözlemleniyor. Bunu fırsat bilen pek çok zehir tacirinin, gençleri ‘yaratılmış’ lüks algısı ile ele geçirdiği pek çok bağımlı dosyasında yer alıyor. Genç, bağımlı hale geldiğinde ise madden ve bedenen sefaletin içinde, mücadele edemeyecek durumda oluyor.”

Çocuklar Beyin Zehirlenmesi Yaşıyor.

Uzmanlar; çocuklarının midesine alacağı en ufak bir yiyecek kırıntısına bile dikkat eden anne-babaların çocuklarının beynine alacağı en ufak görüntü karesine dahi dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek,

“Zira yiyecek zehirlenmesinin bir şekilde tedavisi mümkünken, beyin zehirlenmesinin tedavisi o kadar kolay olmuyor, etkileri yıllarca sürebiliyor” diyorlar.,

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin İpuçları
En Çok Onlar Etkileniyor
Kişilik Anne Karnında Başlıyor

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir