Çağın Hastalığı Astım Hızla YayılıyorÇağın Hastalığı Astım Hızla Yayılıyor

Gelişmiş ülkelerin hastalığı astım çocuklarda hızla yayılıyor. Astıma neden olan faktörler arasında  alerjik bünyeye sahip olma, düşük doğum ağırlığı, hava kirliliği ve sigara dumanı etkili oluyor.

Yaklaşık on çocuktan birinde çocukluğunun herhangi bir evresinde görülen astım, çocuklardaki en yaygın göğüs hastalıklarından biridir. Özellikle gelişmiş ülkelerde görülen astımın oluşumunda; alerjik bünyeye sahip olma, düşük doğum ağırlığı, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi faktörleretkili olabiliyor. Çocukluk döneminde görülen astımın erken teşhis ile tedavi edilebildiğini belirten Özel MedlineAydın Hastanesi’ndenÇocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Özlem Gürcü, astım belirtileri ile ilgili aileleri bilgilendiriyor.

Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara karşı normalin üstünde yanıt vermesi sonucu ortaya çıkan, kronik tekrarlayıcı nefes darlığı atakları ile karakterize bir solunum yolu hastalığıdır. Hayatın ilk iki yılında tekrarlayan solunum sıkıntısı atakları, reflü hastalığı, doğumsal bronş anormallikleri, yabancı cisimaspirasyonu, tekrarlayan bronşiyolit, tekrarlayan zatürre ve kistikfibroz gibi hastalıklara bağlı olabilir. Bunlar çeşitli tanı yöntemleri ile ekarte edildikten sonra astım tanısına ulaşılır.
Burun tıkanıklığı da astım belirtisi olabilir

• Özellikle mevsim dönüşümlerinde uzun süren öksürük ve nefes darlığı
• Gece ve sabaha karşı öksürük
• Egzersiz ile başlayan öksürük
• Göğüsten hışıltı sesinin duyulması
• Burun tıkanıklığı
• Burun akıntısı ve hapşırık
• Göğüste daralma hissi
• Nabız ve solunum sayısında artma ve nadiren de nefes darlığı

Yaşamın ilk yıllarında akciğer gelişiminin henüz tamamlanmamış olması, küçük hava yolu çaplarının dar, kıkırdak dokunun az olması, tekrarlayıcı hışıltıataklarına neden olur. Bu tablo genel olarak akut bronşiolit olarak değerlendirilir. Her ne kadar tedavide astımda kullanılan ilaçlar kullanılsa da ilerleyen zamanda ataklar son bulur. Ve bu hastalar astım olarak değerlendirilmezler. Beş-altı yaşlarında erken yaşlarda astım belirtileri gösteren birçok çocuk iyileşir. Özellikle duyarlılığı olan (ailede astım olması, alerji öyküsünün olması gibi) çocuklarda ataklar ergenliğe kadar devam eder.
Çocuklarda astım korkulacak bir hastalık değildir. Ancak doğru tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için teşhis konulması önemlidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir