Göz Kuruluğunun Nedenleri ve TedavisiGöz Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Uzmanlar klimalı ortamların göz kuruluğuna sebep olduğunu belirtiyor. Göz kuruluğu gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara yol açıyor.

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Fatih Demirbaş, tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğunun gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara yol açabileceğini belirtti. Demirbaş, gözyaşının toz, duman, rüzgar gibi çeşitli etkenler nedeniyle kirlenen göz yüzeyini temizleyip kornea yüzeyinin tahriş olmasını engellediğini söyledi.

Dr. Demirbaş, göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesinin bazı durumlarda azaldığını belirterek şöyle konuştu: “Bunun sonucunda göz kuruluğu, diğer bir deyişle ‘kuru göz sendromu’ ortaya çıkar. Çok sayıda insanı ilgilendiren; fakat tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğu, gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara da yol açabilmekte ve kronik hale gelebilmektedir.”

Gözyaşının üst göz kapağının altındaki ana gözyaşı bezinden, alt ve üst göz kapaklarının iç kısmına ve kirpikli kenara yakın, yardımcı gözyaşı bezleri tarafından üretildiğini ifade eden Demirbaş, şunları söyledi: “Göz kırpma hareketi ile bir film tabakası şeklinde gözün yüzeyini kaplar, yine kırpma hareketiyle üst ve alt kapak kenarlarında yer alan küçük delikler vasıtasıyla burun içine iletilir ve gözyaşının bir kısmı da buharlaşma yoluyla gözden uzaklaşır.”

Gözyaşı gözü temizler

Sayfa: 1 2 3 4


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir