Papatya Çayının FaydalarıPapatya Çayının Faydaları

Yol kenarlarında ve boş arazilerde kendiliğinden yetişen hoş kokulu sarı-beyaz renkte çiçekler açan seviyor mu sevmiyor mu diye yapraklarını kopardığımız ve bahar aylarında saçlarımıza taç yaptığımız bu bitkinin çayı o kadar faydalı ki, iyileştirici ve hastalıkları önleyici etkisiyle sağlığımızı koruyor.

İştahı açar.
Sinirleri yatıştırıcı özelliğiyle, başta bel ve baş ağrısı olmak üzere, ağrıları dindirir.
Diş ağrısına da faydalıdır.
Vücuda rahatlık verir.
Basur ağrılarını da azaltır.
İdrar artırıcıdır.
Ateş düşürücü ve mikrop öldürücüdür. Mikrop öldürücü etkisi nedeniyle diş eti, ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarında gargara olarak faydalıdır.
Ayrıca, yaralarda ve basurda pansuman olarak kullanılırsa hem mikropları öldürür hem de yaranın iyileşmesini hızlandırır.
Papatya bağırsak gazlarını da söker. Spazmı giderici ve gaz söktürücü etkileri ile özellikle gastrit ve ülserde faydalı olan papatya hem ülsere karşı koruyucu hem de iyileşmeyi hızlandırıcı etki gösterir.
Papatya çayı adet düzensizliğine de iyi gelir.
Regl döneminde yaşanan depresiflik için yemekten 30 dk sonra içilecek papatya çayı rahatlatıcıdır. Adet döneminden üç gün önce papatya çayının içilmeye başlanması depresifliğin giderilmesinde etkili olur.
Saçları sarartmak için de kullanılır.
Göz yorgunluğu ve göz çevresindeki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olduğu da tespit edilmiştir.
Yatmadan önce 30 ila 45 dakika önceden içilen bir fincan papatya çayının uyku getirici ve uykusuzluk tedavisi için faydalı olduğu bilinir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir