Ev Hanımlarının Misafiri Obezite OlabiliyorEv Hanımlarının Misafiri Obezite Olabiliyor

Kilolar ile başı dertte olanlar en çok  erkekler. Ancak  gelişmekte olan toplumlarda ise daha çok kadınlarda kilo problemi görülüyor. Türk kadınlarının yüzde 33 obezite sorunu görünüyor iken, erkeklerde yüzde 13 görülüyor. Obeziteye eğitim, gelir düzeyi, sosyal durum, doğum sayısı, diyabet gibi faktörler etki edebilmesi ile birlikte , ev hanımlarının çalışan hanımlara göre kilo alma risklerinin daha fazla olduğu da görülmektedir.

Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı  Rabia Yurdagül, ev hanımlarının obeziteden nasıl korunabileceklerini anlatıyor ve sağlıklı beslenme önerileri sunuyor.

Ev hanımlarının kilo alma nedenleri nelerdir?
• Mutfakta geçirilen sürenin uzun olması ve bu esnada yapılan sık atıştırmalar,
• Her gün yapılan beş çaylarında tüketilen yüksek yağ ve şeker içeren kek, pasta, börek ve diğer hamur işleri,
• Kabul günlerinde hanımların sanki birbirleriyle yarışırcasına hazırladıkları çok çeşitli ve bol kalorili besinler,
• Gelişen teknoloji ile birlikte ev işlerinin büyük çoğunluğunun makineler aracılığı ile gerçekleştirilmesi,
• Fiziksel aktivitenin yetersizliği

Yapılan bir araştırmada beslenme ve egzersiz bilinç düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivite olanaklarının kısıtlı olması ve eğitim, sosyoekonomik durum gibi faktörlere bağlı olarak obezitenin ev hanımlarında %31 oranında görüldüğü saptanmıştır. Obezitenin daha çok görülmesi hipertansiyon, kan yağlarında artış, şeker hastalığında artış ve kalp hastalıklarında artış gibi problemleri de beraberinde getirdiği için toplum sağlığının korunmasında oldukça önemli bir yere sahip olan yeterli ve dengeli beslenme konusunda ev hanımlarının muhakkak bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Beslenme önerileri:

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir