Yeşil Kahvenin Zayıflamadaki EtkisiYeşil Kahvenin Zayıflamadaki Etkisi

Adına artık aşina olduğumuz yeşil kahve zayıflamak isteyenlerin tercihi oluyor. Yeşil kahve nasıl hazırlanır ve kullanımının nasıl olduğuna dair bilgiye buradan erişebilirsiniz .

Yalnızca kavrulmamış veya çiğ kahve ile yapılan bir kahve türü olan yeşil kahve hakkında araştırmaları inceleyelim…

yeşil kahve

Zayıflama konusunda gösterdiği etki, bir tür antioksidan olan klorojenik asit içermesinden kaynaklanır. Klorojenik asit, ince bağırsakta glikoz emilimini ve karaciğerden dolaşıma glikoz salınımını engeller. Bu da kandaki glikoz seviyesinin azalmasına ve vücudun enerji için karbonhidratların yerine yağ hücrelerini kullanmasına yol açar ve sonuç olarak vücutta yağ kaybı sağlanır. Yeşil kahvede yüksek miktarda bulunan bu asit, kavrulmuş kahvelerde ise eser miktarda bulunur. Yeşil kahve çekirdeklerinin 1 gramında 34,4 – 41,6 mg klorojenik asit vardır. 230 derecede 12 dakika boyunca kavrulan kahvede asidin hemen hemen yarısı kayba uğrarken, 250 derecede 21 dakika kavrulan kahvede de neredeyse tamamen tükenir. Çoğu kavrulmuş kahvede gram başına 2-7 mg klorojenik asit bulunur.

Yeşil kahve, kavrulmuş kahve gibi demlenemediği için sadece yeşil kahve ekstresi şeklinde tüketilebilir. Birçok marka da yeşil kahve ile kavrulmuş kahvenin bir arada bulunduğu karışımlar sunmakta, yalnızca ekstre olarak bulunan ve kahve içermeyen çeşidi ise supleman olarak satılmaktadır. Ancak, böyle bir ürün kullanmadan önce herhangi bir yan etkisi olup olmadığını öğrenmek adına mutlaka doktora danışılması gerekir.

Yapılan çalışmalarda;

– Kilo kontrolünde günde 400-1000 mg yeşil kahve ekstresinin, 180-500 mg klorojenik asit içeriğinin ve 40 mg kafein alımının pozitif etkileri olduğu,

– Kan basıncı ve kardiyovasküler sağlık için günlük 1000 mg ekstrenin içerdiği 50-500 mg arası klorojenik asit ve 40 mg’a kadar kafein alımının etkili olduğu,

– Antioksidan aktivite için günlük 1000 mg ekstre, 500 mg’a kadar klorojenik asit ve 40 mg kafein alımının gerekli olduğu görülmüştür.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir