Karanfilin Bilmediğiniz FaydalarıKaranfilin Bilmediğiniz Faydaları - www.viphanimlar.com

Karanfil başta diş ağrısı olmak üzere bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Diş ağrısı dayanılması en zor ağrılardan biridir. Güzel kokusuyla karanfil diş ağrısına karşı en etkili çözümlerden biridir.

Karanfil bitkisi, Endonezya’daki Maluku adalarına özgü bir bitkidir. Özellikle tatlılarda kullanılan karanfil çok popüler bir baharattır.

Karanfil,  yıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Dişiniz ağrıdığı takdirde karanfil kullanın. En doğal yöntemlerden biridir. Karanfil, ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliği nedeniyle özellikle diş hekimliğinde faydalıdır.

Karanfil tohumunun çürük dişin yakınında bir süre bekletilerek ya da karanfil yağının pamuğun üzerine damlatılarak ağrı hissedilen dişe bastırılarak lokal uyuşturucu yapılabilir.

Karanfilin Faydaları Nelerdir? Karanfilin Sağlık İçin Yararları Nelerdir?

İşte karanfilin faydaları…

Antibakteriyel etkisi vardır.

Antiseptiktir; Mikropları öldürür.

Ağız kokusunu giderir. Bu nedenle sarımsak, soğan ve sigara kokularını bastırmakta etkilidir.

Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir.

Kalbi ve hafızayı kuvvetlendirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Baharat olarak iştah açar.

Hazmı kolaylaştırır.

Mideye ve göğse kuvvet verir.

Gaz söktürücüdür.

Uyarıcıdır.

Karanfil çiçekleri balgam söktürücüdür.

Öksürüğü keser.

Mide bulantısını ve kusmayı önler, ateşi düşürür.

İshali keser.

Karanfil Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır- www.viphanimlar.com

Karanfil Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Kemik Sağlığı

Klove ekstraktlarındaki flavonlar, izoflavonlar ve flavonoidleri içeren fenolik bileşikler, sağlıklı kemikler için çok faydalıdır.

Bunun nedeni, bu bileşiklerin kemik kütlesinin tutulmasında ve bozulmasının önlenmesinde yardımcı olmasıdır. Bu, romatizmal artritin ağrılı semptomlarının azaltılmasında çok etkili olduğunu kanıtlamaktadır.

Kanser Önleme

Birçok baharat ve otlar antioksidanlar içermektedir.Bu kansere yol açabilecek hücreler ile savaşmakta yardımcı olan kimyasallardır.

Yapılan araştırmalar karanfil ekstraktının, insandaki kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığını bildirmişlerdir. Ayrıca, karanfil ekstresi kolon kanseri hücrelerinde artmış hücre ölümüne yardımcı olur.
Araştırmacılar, meme kanserinin tedavisinde de kullanılabileceğini, karanfil etanol özü ve karanfil uçucu yağının hem göğüs kanseri hücreleri için hem toksik olduğunu bildirmişlerdir.

Araştırmacılar, hücre çoğalmasını yavaşlatıp hücre ölümüne neden olabileceğinden, karanfillerin gelecekteki kanser tedavisinde faydalı bir rol oynayabileceğini bildirmişlerdir.

Karaciğer Sağlığı

Yapılan araştırmalarda, karanfillerde bulunan yararlı bileşiklerin karaciğer sağlığını geliştirmede yardımcı olabileceğini tespit edilmiştir.
Karanfildeki öjenol içeriğinin karaciğer sirozunu tersine döndürülmesine yardımcı olduğu bildirilmiştir.
Karanfil , karaciğer hastalığını önlemede yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bu, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır.

Diyabet Yönetimi

Karanfil, çeşitli hastalıklar için çeşitli geleneksel ilaçlarda kullanılmıştır. Bu hastalıklardan biri diyabettir.

Diyabet hastası olan hastalarda, vücut tarafından üretilen insülin miktarı ya hiç üretilmez ya da yetersizdir.

Çalışmalar, karanfil ekstrelerinin insülini belirli şekillerde taklit ettiğini ve ayrıca kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Karanfil Nerelerde Kullanılır

Bir yorum

  1. Melahat Soylu 3 Ağustos 2018 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir