Sağlıklı Kalmak İçin Yaşa Göre BeslenmekSağlıklı Kalmak İçin Yaşa Göre Beslenmek

Yaşlanmak tüm insanların ortak noktası.

Yaşlanmanın etkilerini geciktirmek için beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı düzenlemek etkili olabilir. Küçük önlemler ile yalnız gençlikte değil her yaşta sağlıklı bir ömür geçirmek mümkün.

Sağlıklı ve kaliteli “yaş almak” için kişinin farklı yaşlarda dikkat etmesi gereken farklı beslenme önlemleri ile sağlıklı ve geç yaşlanabilirsiniz. Pfizer’in “Sen Çok Yaşa” kampanyası kapsamında “Her Yaş için Sağlıklı Beslenme Kuralları” uzmanların görüşleri alınarak derlendi.

Yaş ilerledikçe kilo alma kaygıları ile birlikte beslenmenin hayatımızdaki etkisi daha fazla hissediliyor. 20’li yaşlardan 60 yaş ve üstüne kadar hem kadınlara hem erkeklere özel beslenme önerileriyle yıllara meydan okumak mümkün.

 KADINLAR İÇİN BESLENME KURALLARI

20’li Yaşlardaki Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

Artık ergenlik çağında değilsiniz, o yüzden yeme içme alışkanlıklarınıza daha çok dikkat etme zamanı geldi. Günde en az 85 gr tam tahıllı gıda yemeyi hedefleyin. Yulaf, arpa, buğday ve esmer pirinç, hepsi lif açısından zengindir ve Tip 2 diyabet riskinizi azaltır. Bolca meyve ve sebze yiyin ve sağlıklı beslenin.

30’lu Yaşlardaki Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

30’lu yaşlarda şekerli yiyecekleri ve kalorisi yüksek, besin değeri düşük içecekleri sınırlandırın. Çok fazla şeker tüketimi kan şekeri düzeylerinizi hızla yükseltip alçaltabilir.

40’lı Yaşlardaki Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

Süt içiyor musunuz? Günde üç bardak yağsız veya az yağlı süt ürünü tüketin. Süt, yoğurt veya krem peynir olabilir. Ya da, kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olacak, sizi aktif tutacak kalsiyum ve güçlendirilmiş D vitamini içeren başka süt ürünleri tüketin.

50’li Yaşlardaki Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

Canınız bir şey atıştırmak mı istedi? Cips veya kurabiye yerine kuruyemiş yiyin. Günde 7 gr kuruyemiş–yaklaşık 4 badem- yemek yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskinizi düşürecektir. Meyve ve sebze de atıştırabilirsiniz.

 

60 ve Üstü Yaşlardaki Kadınlar İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

Yaşlandıkça iyi beslenme daha fazla önem kazanır. İşlenmiş gıdaları, yüksek yağ ve/veya şeker içerenleri sınırlandırın.  Yağsız et ve proteinler de dahil, çok çeşitli gıdalar yemeyi hedefleyin. Yetişkin kadınlar günde yaklaşık 48 gr protein almalıdır.

ERKEKLER İÇİN BESLENME KURALLARI

ERKEKLER İÇİN BESLENME KURALLARI

20’li Yaşlardaki Erkekler İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları
Tahılları tercih edin. Günde en az 85 gr tam tahıllı gıda yemeyi hedefleyin. Yulaf, arpa, buğday ve esmer pirinç hepsi lif açısından zengindir ve Tip 2 diyabet riskinizi azaltır. Bolca meyve ve sebze de yiyin ve sağlıklı beslenin.

30’lu Yaşlardaki Erkekler İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

Yüksek kaliteli protein alımınızı artırın. Bunu yağsız kırmızı et, tavuk ve tam taneli bakliyattan sağlayabilirsiniz. Şekerli ve nişastalı yiyecek tüketimini sınırlandırmaya çalışın. Gerekirse bir multivitamin kullanmak için doktorunuza danışın.

40’lı Yaşlardaki Erkekler İçin Sağlıklı Beslenme Kuralları

Erkekler 40’lı yaşlarında çok daha büyük olasılıkla karın bölgesinden yağlanabilirler. Bu da metabolik sendrom, diyabet, ya da kalp hastalığının habercisi olabilir. Tam tahıllı olmayan, doymuş yağ oranı yüksek, trans yağ içeren ve basit şekerli yiyeceklerden kaçının.

50’li Yaşlardaki Erkekler için Sağlıklı Beslenme Kuralları

Canınız birşey atıştırmak mı istedi? Cips veya kurabiye yerine kuruyemiş yiyin. Günde 7 gr kuruyemiş – yaklaşık 4 badem- yemek yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskinizi düşürecektir. Meyve ve sebze de atıştırabilirsiniz.

60 ve Üstü Yaşlardaki Erkekler için Sağlıklı Beslenme Kuralları

Çoğu günler tahıl, protein, sebze ve meyve, süt ürünleri gibi tüm gruplardan gıda alın. Her gıda grubundan farklı yiyecekler seçin. Örneğin, meyve yerken hemen elmaya uzanmayın. Her gün çeşitli yiyecekler yemek ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri almanıza yardımcı olacaktır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir