Çocuk Yemek Yemiyorsa Ne YapılmalıÇocuk Yemek Yemiyorsa Ne Yapılmalı

Çocuğuna yemek yedirmekte zorlanan anneler, çoğu zaman çocuklarının dengeli ve sağlıklı beslenmelerini sağlamak için zorla yedirme yoluna başvuruyorlar.

Uzmanlar çocuğa yemek alışkanlığı kazandırabilmek için  çocuğu zorlamanın faydasız olacağını söylüyorlar.

Her anne çocuğunun iştahsız olduğundan şikayet eder. Yemek yemeyen çocuğuna yemek yedirmek için elinden geleni yapan anneler kandırmaktan, zorlamaya kadar uzanan sayısız yola başvurmaktalar. Çocuklar kimi zaman yemek yemeyerek ailesinin dikkatini çekmeye çalışmaktadır.

Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilmeli? 

Yemek yemeyen çocuğun yemek yemesini sağlamak için tadının güzel olmasından uyumlu olmasına kadar bir çok etken vardır.

Uzmanlar, her çocuğun bünyesi ve büyüme hızı ile orantılı bir yeme miktarı olduğunu ve onlara yemek yemeyi zevkli hale getirilmesi konusunda uyarıyorlar.

Eğer çocuk sofrada  oyalanıyorsa, ona yemeği yemesi için bir süre verin mesela 20 dakika,  belirlediğiniz yemek süresi dolunca  yemeği çocuğun önünden kaldırın, çocuğunuza başka alternatif yemek sunmayın.

Yemek Hazırlarken Size Yardım Etmesine İzin Verin.

Yemek hazırlarken çocuğun yardımına izin verin. Bu çocuğunuzun üzerinde  olumlu etkiler bırakacaktır.

Yemek yaparken size yardım etmesine izin vermeniz, yapımında emeği olduğu için  yemekleri daha hevesli  ve severek tüketecektir.

Yemeklerinizin sunumlarını eğlenceli ve farklı olması çocuğu yemeğe teşvik edecetir.

Sebzeler konusunda seçici davranırlarsa havuç, domates, salatalık gibi çiğ yenebilen sebzeleri ince ince keserek vermeyi deneyin, daha kolay ve severek tüketeceklerdir.

Yemek Yedirmekte Zorlanan Anneler İçin Öneriler:

– Çocukların yemek öncesi doygunluğunu arttırdığı için yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında vereceğiniz sıvı besin miktarını kısıtlayın.
– Öncelikli olarak evde çocuk ile yaşayan diğer bireylerin yemek yeme düzen ve alışkanlıklarını gözden geçirin. Değişim istiyorsanız, önce kendinizden başlamanız gerektiğini unutmayın.

– Çocuğunuz elbette acıkacaktır. Sürekli sormayı bırakın ve aç olduğunu dile getirmesini bekleyin. Bu sayede inatlaşma sürecinden de kaçınmış olacaksınız.

– Aç olduğunu dile getiren çocuğa yemeği hazırlayın; hem sevdiği hem de sağlıklı olduğunu düşündüğünüz besinler sunun.

– Yemeği reddeden çocukla tartışmayın. Sinirlenseniz dahi belli etmeyin. Tabağını alın ve kaldırıp sofradaki diğer kimselerle keyifli sohbete devam edin. Daha sonra acıkırsa tekrar aynı yemeği sunun.

– Çocukların sağlıklı gelişimleri için tek ihtiyaçlarının yemek yemek olmadığını, sevgi ve alakanın da besleyici etkilerinin yadsınamaz olduğunu unutmayın.

– Porsiyonları kendisinin ayarlamasına izin verin.

– Televizyon karşısında yemek yemesine izin vermeyin.

-Şekeri ve tatlıları ödül olarak kullanmayın.

– Zor yenen sebzeleri, misket köfte, sigara böreği yanında garnitür olarak sunun.

– Peynir küplerini, patates küplerini renkli kürdanlara batırarak sunmayı deneyin.

– Az yiyen çocuğunuza, pizza (peynir– domates– biber– zeytin– karbonhidrattan zengin), makarna (peynir– yoğurt– kıymalı– mini köfteli), pilav (mısırlı– havuçlu– domatesli), sütlaç gibi yüksek enerji içeren besinleri sunabilirsiniz.

– Çocuğunuzla pazarlıktan kaçının ve tüm yetkinin size ait olduğunu unutmayın. Ancak sofra düzeni, kullanılacak tabak-bardak gibi süslemeye dair konularda fikrini alın ve katkıda bulunmasından mutlu olduğunuzu ona hissettirin.

– Çocuklar kendi başlarına yemeyi severler. Ekmek parçasını pekmeze, krem peynire, marmelata batırarak ya da sebzeleri yoğurt, peynir, domates sosuna batırarak yemek hoşlarına gidebilir.

– Yedikleri besinlerin kalorisini artırmak için çorbalarına peynir, yumurta, süt, et ekleyebilirsiniz.

– Süt, meyve suyu, su, çay gibi içeceklerin tüketim sıklığını ve miktarını belirleyin.

– Çocuğunuzu su içmeye özendirin.

İlginizi çekebilecek bir kaç makalemize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz…

 

Çocuğunuzu Cesaretlendirecek Cümleler
Çocuklara Mutlaka Günde 1 Yumurta Yedirin
Çocuklar Lükse Yöneliyorsa Dikkat
Çocuğunuzun Konuşması Düzelmiyorsa Dikkat

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir