Hafta Sonu Yorgunluğu Atmanın YollarıHafta Sonu Yorgunluğu Atmanın Yolları

Tüm haftanın yorgunluğunu atmanız için hafta sonu tüyoları…

Yoğun geçen bir haftanın sonunda yorulan vücudunuzun yanısıra ruhunuzu da dinlendirmek için hiç bir şey yapmadan bütün gün evde oturmanız ya da televizyon karşısında uzanmanız gerekmiyor. Kendinizi tam olarak dinlenmiş hissetmeniz için, hoşunuza giden uğraşlarla ilgilenmenizde fayda var.

Ne çok erken uyanın ne çok geç

Bugün sabah erkenden kalkmanıza gerek yok, ama öğlene kadar uyuyup vücudunuzun alıştığı düzeni bozmayın. Ilık bir duş alarak kendinize gelin, duştan sonra bol bol kremlenin ya da hoş kokulu losyonları masaj yaparak cildinize yedirin ve iyice gevşeyin.

Ardından taze sıkılmış meyve suları eşliğinde sevdiğiniz yiyeceklerden oluşan bir kahvaltı yapıp zinde bir şekilde güne başlayın. Kahvaltıdan sonra hava güzelse dışarıya, bir keşif yürüyüşüne çıkın. Oturduğunuz evin yakınlarındaki sokakları, parkları, farklı mekanları keşfedin. Evinize dönüş için kullanacağınız alternatif yollar tanıyın. Bu tür yenilikler, sizi günlerin monotonluğundan biraz da olsa kurtarır.

Hava güzel değilse hemen televizyonun karşısına yayılmayın. Uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızı öğle yemeğine davet edin. Birbirinize anlatacaklarınız sizi biraz içinde bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırır.

Tatlı istiyorsanız öğlen yiyin

Öğle yemeğinde, taze otlarla hazırladığınız bir salata ve beyaz etli bir ızgarayı tercih edin, uzmanlar stresli bir yaşam süren kişilere bir süre kırmızı eti beslenmelerinden çıkarmalarını öneriyorlar. Yemeğin ardından sevdiğiniz bir tatlıyı yiyin dilediğinizce. Canınız çok fazla tatlı çektiğinde, aklınızda bulunsun, tatlıyı akşam değil öğle yemeğinde tüketin, böylece harcanması güç olan bir sürü kaloriyi vücudunuza metabolizmanın yavaşladığı akşam saatlerinde yüklememiş olursunuz.

Elinize bir kitap alın ve sevdiğiniz bir müzik eşliğinde başlayın okumaya. Ya da izlemek istediğiniz bir filmi koltuğunuza oturarak seyredin. Televizyon karşısında uzanmak rahat gibi görünse de sırt ve boyun rahatsızlıklarına yol açabiliyor; unutmayın! Uykunuz gelirse yatağınıza uzanıp yarım saat kadar şekerleme yapın.

Akşam yemeği nasıl olmalı?

Sıra geldi akşam yemeğine. Kendinize şöyle bol soslu bir makarna pişirmeye ne dersiniz? Salata eşliğinde tüketeceğiniz bu makarna, size günün sonunda tekrar enerji verecek ve sizi kendinize getirecektir. Yemekten sonra yine dışarı çıkıp hareket etmeye çalışın, yapamazsanız evde bir çekmecenezi boşaltın ve temizleyin, böylece fazla kalorilerinizden kurtulacaksınız.

Günün sonunda iyi bir uyku çekmek için bir fincan bitki çayı için. Yatmadan önce odanızı havalandırmaya özen gösterin. Artık yeni bir haftaya daha dinlenmiş ve enerjik bir şekilde başlamaya hazırsınız!

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir