Kanser İle İlgili Bilinen YanlışlarKanser İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Günümüzün korkulan hastalığı kanser en zor hastalık gruplarından. Görülme sıklığı ise çevresel etkenler ve hata yaşam stili sebebi ile de artış göstermektedir. Peki kanseri ne kadar tanıyoruz ? Kanser hakkında bildiğimiz yanlışlar neler?

Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Gökhan Kandemir 1-7 Nisan Kanser Haftası’nda kanser hastalığı hakkında toplumsal bilinci artırmak amacıyla hata bilinenler hakkında veri (bilgi) verdi.

“Kanser bulaşıcıdır”

Yanlış!Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. Dokunma, beraber hayata ve oturma ile kişi kanser hastalığını başka birine bulaştıramaz. Rahim ağzı (serviks) kanseri, karaciğer kanseri gibi bazı kanserlerin nedenleri arasında virüsler vardır. Bu virüsler insandan insana bulaşmaktadır.

“Kanser her daim ağrıya yol açar”

Yanlış!Hastalığı ilerlemiş kanser hastalarında sançı daha fazla görülmekle beraber bazı kanserler asla ağrıya yol açmaz. Kanser, sancı demek değildir. Ağrısı olan kanser hastalarında ilaçlar ile sancı kontrolü çok fazla başarılı bir şekilde sağlanabilmektedir.

“Şekerli gıdalar kanserin büyümesine yol açar”“Şekerli gıdalar kanserin büyümesine yol açar” 

Yanlış!Vücuttaki bütün hücreler enerji için şeker tüketirler. Kanser hücrelerinin olağan hücrelerden daha çok şeker tükettikleri gerçektir. Bununla beraber şeker yemenin kanseri büyüttüğünü, hastalığın kötüleşmesine yol açtığına dair bir kanıt yoktur. Şekersiz beslenmenin de kanserin iyileşmesine bir katkısı yoktur. Fazla şekerli beslenme kilo almaya yol açar. Obezitenin de bazı kanser türleri ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Sebzelerde, meyvelerde, tahıllarda doğal olarak mevcut bulunan şekerler vücudumuz için gereklidir. Kaçınılması lazım gelen kekler, kurabiyeler, tatlılar ve bazı içeceklerde mevcut bulunan işlenmiş şekerlerdir.

“Kanser saç kaybına yol açar”

Yanlış!Kanserin kendisi saç kaybına yol açmamaktadır. İleri evre durumlarda bile bu durum görülmez ancak tedavide kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olmaktadır. Ayrıca beyin ışınlaması lazım gelen durumlarda radyoterapi sebebiyle görülebilmektedir. Şayet son yıllarda kanser tedavisinde gidip daha çok kullanılan akıllı ilaçlar ile artık saç kaybı oluşmamaktadır.

“Ailemde kanser var ben de kanser olacağım” “Ailemde kanser var ben de kanser olacağım”

Yanlış!Bütün kanserlerin sadece %5-10’u kalıtsaldır; demek oluyor ki ebeveynlerden alınan genler sebebi ile olabilmektedir. Buna “kanser genleri” denilmektedir. Bu durumda genellikle aile üyelerinin çoğunda aynı tip kanser gelişebilmektedir. Meme, yumurtalık (over), kalın bağırsak kanserleri kalıtsal olabilen kanser türlerindendir. Bu genleri taşımakkanserin mutlaka gelişeceği manasına gelmemektedir, sadece gelişme riski daha fazladır.

“Ailemde kanser yok, bende kanser olmaz”

Yanlış!Ailede kanser hikayesi görülmemesi o kişide de kanser gelişmeyeceği manasına gelmemektedir. Kanser gelişme riskini belirleyen en mühim faktörler yaşam stili ve çevresel etkenlerdir. Bütün kanserlerin %90-95’i bu faktörler sebebi ile gelişmektedir.

“Saç boyatmak, koltukaltı ter ve koku gidericiler (antiperspirant ve deodorantlar) kansere yol açar”

Yanlış!Yapılan çalışmalarda bu zamana kadar koltukaltı ter ve koku gidericileri kullanan ve saçını boyatan kişilerde kanser riskinin arttığı gösterilmemiştir.

“Biyopsi, ameliyat kanserin yayılmasına yol açar”“Biyopsi, ameliyat kanserin yayılmasına yol açar”

Yanlış!Kanserin kesin tanısı çoğunlukla biyopsi ile konulmaktadır. Biyopsi ile tümörden doku parçasının patolojik incelenmesi ile kanserin varlığı ve tipi saptanır.Ayrıca uygulanacak tedavi belirlenmektedir. Biyopsi yapılması veya ameliyatgibi doğru prensiplere göre gercekleşen bu cerrahi işlemler hastalığın yayılmasına, kötüleşmesine yol açmamaktadır.

“Kanser hastalığında tedavi hep aynıdır”

Yanlış!Kanser tek bir hastalık değildir. Farklı sebepleri olan değişik hastalıklar grubudur. Her kanser değişik özelliklere sahiptir. Tümör dokusunun bu özelliklerine göre tedavi belirlenir. Hastanın yaşına; diğer hastalıkların olup olmamasına; kanserin hangi yerde olduğuna, yayılıp yayılmadığına, ne kadar yayıldığına göre de uygulanacak tedavi değişmektedir. Kısacası kanser tedavisi, “kişiye özel tedavi”dir.

“Kanser ölümcüldür, tedaviler sadece ölümü geciktirmek içindir”

“Kanser ölümcüldür, tedaviler sadece ölümü geciktirmek içindir”

Yanlış!Günümüzde kanserden korunma, erken teşhis ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemeler ile kanser etkili bir şekilde tedavi edilmekte, sağ kalım oranları %60’ı geçmektedir. Bu oran gidip artmaktadır. Tedavilerdeki başarı teşhis zamanında hastalığın yaygınlığına, kanserin türüne göre değişmektedir. Meme, kalın bağırsak, prostat kanserlerinde erken evrelerde tedavi mümkündür. Ayrıca testis kanseri, lenfomalar gibi bazı kanser türlerinde ileri evrelerde bile iyileşme sağlanabilmektedir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir