Sağlık Ve Güzellik İçinSağlık Ve Güzellik İçin

Genç kalmak , kiloyu korumak cildin güzelleşmesi her şey doğada gizli. İşte Sağlık ve güzellik için doğadan sırlar:

Fazla kilolara köri
Sindirime yardımcı olur. Köri çayla birlikte tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur. Körinin içinde yer alan maddenin kanserin ilerlemesini durdurucu özelliği vardır.

Gençlik iksiri gilaburu
GİLABURU şeker, acı madde ve C vitamini içerir. Mineraller açısından da zengindir. Böbreklerin çalışmasını artırır ve böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalıdır. Yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

Kurtlara kanarya otu
KANARYA otu idrar söktürücü ve terleticidir. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kanamayı durdurucu etkileri ile kanamaları durdurur ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Durmayan adet kanamalarını durdurmaya da yardımcı olur. Kökleri zehirlidir.

Mikrop kıran kızılcık
KIZILCIK meyvesi C vitamini açısından çok zengindir. Vücut direncini artırır. Bağırsak yaralarına iyi gelir. Ağız yaralarını giderir. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Kabuklarının tozları yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak serpilebilir.

Romatizmaya ökse otu
ÖKSEOTU meyvelerinin yakı sakızı ile ezilmesi sonucu elde edilen karışım, Gaziantep, Urfa ve Van yöresinde yakı halinde romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Ayrıca ezilmiş meyveler çıban üzerine konarak; çıbanın açılması ve cerahatin dışarı çıkması sağlanır. Meyveleri zehirlidir ve kesinlikle yenmemelidir.

Kiraz sapı idrar söktürür
KİRAZIN meyvesinin dışında çiçekleri, sapları ve yaprakları da kullanılır. Kışın kirazı bulmak zor olsa da sapları kurutulduktan sonra kaynatılıp çay yapılırsa idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kiraz çiçeği kaynatılıp suyu içilirse nezleye ve öksürüğe iyi gelir.

Labada cilde iyi gelir
EFELEK de denilen labadanın kurutulmuş kökü ve yaprakları ilaç olarak taze bitkisi de sebze olarak kullanılır. Yeşil tohumları kaynatıldıktan sonra elde edilen suyu anne sütünü artırır. Kökü kaynatılıp içilirse kaşıntıları giderir. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirilerek deri hastalıklarında kullanılır.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir