Cildinizin Yaşlanmaması İçin Ne Yapmalısınız?Cildinizin Yaşlanmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Erken yaşlanmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı alışkanlıklar var. Parlak, pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmak için dikkat edilmesi gerekenler….

Sigara: Sigara kullanıyorsanız bırakmak için daha önemli bir nedeniniz var. Sigara yaşlanmaya sebep olan alışkanlıklardan. Bu sebep bile sigarayı bırakmanıza yeterli. Sigara içmiyor olsanız bile ortamdaki sigara dumanından cildiniz olumsuz yönde etkilenir. Her zaman sağlıklı ve güzel bir cilt için sigara dumanının bulunduğu ortamlardan uzak durun.

Yanlış ürün kullanmak: Cilt tipinizi iyi bilmeli ve uygun olan ürünleri kullanmalısınız.

Sadece yüzü korumak: Elbette en çok tahrip olan ve bozulmaya müsait olan yer, yüzünüzdür ancak boyun ve göğüs dekoltesi bölgesini ihmal etmeyin.

Yüz Temizleyicileri: Pek çok yüz temizleyicisinin içeriğide SLS (Sodium Lauryl Sulfate) veya SLES (Sodium Laureth Sulfate) var. Bu, zamanla cildinizin yıpranmasına ve yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle kullandığınız ürünlerde bu iki bileşenin olmamasına özen gösterin.

Fazla alkol: Herkes eğlencede bir iki bardak alkol alabilir ama sürekli alkol alıyorsanız, cildiniz isyan edecektir.

Kirli makyaj fırçaları: Makyaj yaparken kullandığınız fırçalara dikkat edin. Steril olmayan fırçalar, cildinize zarar verir.

Uzun telefon görüşmeleri: Çok uzun süre konuşuyorsanız, kendinize kulaklık alın. Sürtünme, ısınma gibi sebepler cilde zarar verir.

Sert temizlemek: Çok fazla peeling uygulamak ve gereksiz sert davranmak cildinizi tahrip eder. Haftada 1 kez peeling yapın.

Uyku düzeni: Çok geç yatmak, düzensiz uyku da cilde zarar veren öğeler arasındadır. Günde 8 saat uyumaya özen gösterin.

Stres: Stresli olduğunuzda kortizol seviyeniz artar ve bu durum akne ve diğer cilt olaylarına sebep olur. Hiçbir şey için sinirlenmeyin ve stres yapmayın.

Sivilceleri sıkmak: Cildinizdeki sivilceleri sıkmak, içindeki bakterilerin yayılmasına neden olur ve olayı arttırır.

Gözleri ihmal etmek: Göz çevresindeki deriyi ihmal etmek, erken zamanda kırışıklara ve yorgun görüntüye sebep olur.

Kötü beslenme: Cildiniz için iyi beslenme oldukça önemlidir. Kötü beslenme cildi etkiler. Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Cildi yıkamadan uyumak: Cildi temizlemeden uykuya dalmak, yanlış bir davranış biçimidir.

Bronzlaşmak: Güneş altında sürekli yatarak bronzlaşmaya çalışmak cildinize oldukça zarar verecektir.

Fazla ürün: Ürünleri aşırı ve abartılı biçimde kullanmak zarar verir ve iyileştirici yerine yıkıcı etki yaratır.

Tarihi geçmiş ürünler: makyaj malzemelerinin de son kullanma tarihi vardır. Bu ürünleri doğru saklama şartlarında saklamanız ve tarihi geçmiş ürün kullanmamanız gerekir.

Yanlış diyetler yapmak: Bünyenize uygun olmayan diyetler yapmak su kaybına neden olur ve cildinizin problemli olmasına zemin hazırlar. Günde 2.5 litre su için.

Beslenme: Düzenli beslenin ve ara öğünleri atlamayın. Böylece cildinizin genç ve diri kaldığını göreceksiniz.
Cildinizin parlak olması için her zaman sebze ağırlıklı yemeye özen gösterin.

Botoks ya da dolgu: Sadece modaya uymak ya da bir ünlüye benzemek için yapılan botoks ya da dolgular, güzelliğinizi bozar ve zaman içinde cilt problemlerine neden olabilir.

Ünlülerin uygulamaları: Ünlülerin yaptırdığı cilt bakımların aynısını yaptırmak, cildinize zarar verir. Her cilt yapısı farklıdır. Güzelliğinizi bozmamak için cildinize uygun bakımları seçmelisiniz.

Estetik: Her şeyin büyük ve gösterişli olanı güzeldir mantığı, cildinizin hasar görmesine neden olabilir. Örneğin; dudaklarınızın inceliğinden hoşlanmıyorsanız bu bölgeye estetik yaptırmak zaman içinde problemlere neden olur.

Düşük fiyatlı bakım ürünleri: Düşük fiyata satın aldığınız cilt bakım ürünlerini kullanmadan önce içeriğini okuyun ve bu ürünlerin verdiği fazla vaadlere kanmayın.

Yaşlanma karşıtı ürünler: “Yaşlanma karşıtı ürünlere ne kadar erken başlarsam cildim o kadar genç kalır” düşüncesi yanlıştır. Bu ürünleri kullanmak için 30 ve 30 yaşını geçkin olmalısınız. Yoksa cildiniz zarar görebilir.

Rujlar: Rujlarda bulunan kurşun miktarı dudaklarınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ruj satın alırken içeriğini okuyun ve sağlıklı olduğundan emin olduğunuz markaları tercih edin.

Güzel koku: Güzel kokmak için kullandığınız parfümler, cildinize zarar verebilir. Bu nedenle içeriğinde alkol miktarı çok az bulunan parfümleri ve deodorantları seçin.

Ojeler: Renkli tırnaklar hoşunuza gidebilir fakat ellerinizin sağlığı için, içeriğinde paraben bulunmayan ojeler kullanmalısınız. Böylece tırnaklarınız hava aldığı için sararmayı önlemiş olursunuz.

Fondöten: İçeriğinde kimyasal bulunan fondötenler cildinizin daha çabuk yaşlanmasına ve problemlere neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca fondötenden uzak durun. Eğer kullanmanız şart ise o halde mineral ve doğal yapılı olanları deneyin.

Esnemek: Esnemek uykunuzu almadığınızın ilk belirtisidir ve gözlerde sulanma ile birlikte şişlik meydana gelir. Şiş gözlerle güzelliğinize gölge düşürmek istemiyorsanız mutlaka uykunuzu almalısınız.

Allık: Allığınız cildinizle birebir temas ettiği için teninizi nefes aldıran kozmetikler seçmelisiniz. Allığınızın mutlaka mineral olmasına özen gösterin. Aksi halde sivilce problemi olabilir.

Temizlik: Cildinizde biriken yağ ve kirlerden kurtulmak için sabahları yaptığınız cilt temizliği çok önemlidir. Problemlerden arınmak için sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez cildinizi temizleyin.

Yoğun göz kremleri: Göz çevresi çok hassas olduğu için yağlı ve yoğun yapılı kremler kullanmak yanlıştır. Bu kremler göz çevrenize zarar verebilir. Gözlerinizin morluklarını gideren ve şişliği alan tedavi edici özelliği olan hafif yapılı bir göz kremi tercih edin.

Alkollü tonik: Alkollü tonikler kullanmak cildinizin çabuk kırışmasına ve hassas olmasına neden olur. Kızarıklar ve problemler istemiyorsanız, alkollü toniklerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir