Nane Yağının Saça Faydası

Nane Yağının Saça Faydası

Nane yağı saç köklerini güçlendirir. Ancak nane yağını kullanmanızda dikkat etmeniz gereken ise  nane yağını 50 damla tatlı badem yağıyla karıştırmanız. Nedeni ise nane yağı güçlü ve yakıcı bir yağdır. Saç derisinde tahrişe engel olmak için inceltilmesi gerekir.

Nane yağı saç bakımından genellikle saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Bir diğer önemli etkisi ise düzenli olarak kullanıldığında kepeği önemli ölçüde azaltmasıdır. Nane yağının saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Saç derisini temizler, fazla yağı alır
Saç köklerini güçlendirir, koparak dökülmeleri azaltır
Kepeği önler
Saç derisinin pH değerini dengeler
Kuru saç derisine iyi gelir
Kan dolaşımını arttırır
Hoş bir koku verir
Serinletici etkisi vardır
Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur
Saça parlaklık verir ve hacim kazandırır
Saç derisindeki yağlanmayı azaltır
Kaşıntıyı alır

5 damla nane yağını 15 damla zeytinyağı, 15 damla tatlı badem yağı ve 15 damla avokado yağıyla karıştırabilirsiniz. Nane yağını kesinlikle taşıyıcı yağlarla inceltmeden kesinlikle saç derisine sürmeyin çünkü saç derisini yakabilir ve tahrişe neden olur. Nane yağını direk saç derisinde kullanmak istemiyorsanız şampuanınıza bir kaç damla ekleyebilirsiniz. Yağı hazırladıktan sonra parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak 10 dakika boyunca sürün. Yarım saat kadar beklettikten sonra günlük şampuanınız ile saçlarınızı yıkayarak nane yağını temizleyebilirsiniz. Özellikle kepek sorunu çekenler ayda 2-3 kez bu uygulamayı tekrar ederlerse kepeğin önemli oranda azaldığını görebilirler.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir