Bebek Odası İçin Alınması Gereken 11 KuralBebek Odası İçin Alınması Gereken 11 Kural

Bebek odası hazırlanırken hem konfora hemde güvenli olmasına özen göstererek hazırlanmalı. İşte bebek odasını güvenli ve bebeğinizin rahatı için konforlu döşemeniz için 11 altın kural…

9 bebek odası tasarımı

1- Beşiğini kontrol edin
Mevcut güvenlik standartlarına göre yeni bir beşik satın alın. Bebeğinizin beşiğinin yakınında giyim dolabı bulunuyorsa süs eşya koymaktan kaçının.Yatağın boyutunu kontrol edin. Mükemmel beşik uygun olmalı ve her türlü plastik ambalaj içermemelidir. Donanım periyodik olarak kontrol edin. Vida ve cıvatalarda gevşeklik veya kırık olmadığından emin olun. Boyayı dikkatlice inceleyin. Soyulan boyalar boğazına kaçabilir.

2- Pencerelerin güvenli olduğundan emin olun
Tüm mobilyaların pencerelerden uzak olduğuna emin olun. Daha fazla güvenlik için pencerelere korukuluk takın. Herhangi bir şans eseri bebek pencereye ulaşırsa, bunu unutmaz ve siz olmadığınızda da yaklaşmayı deneyebilir.

3- Oyuncaklar hakkında gerçekler
Kapaklı, boş ve hafif kutuları oyuncak sandığı yapın ve oyuncakları saklayın. Kutunun hava aldığından emin olun. Oyuncak sandığının herhangi bir mandalı olmamalıdır.Oyuncak kutusunun düzenli olarak temizliğini yapın ve inceleyin. Bebeğiniz için oyuncak alırkende kesinlikle yaşına uygun olup olmadığına dikkat edin.Sevimli Bebek Odaları

4- Fiş koruyucuları kullanın
Özel kullanımda olan elektrik prizlerine, fiş koruyucular takın. Bütün çıkış kapakları için koruyucusu seçin. Bebeğinizin ulaşamayacağı yerlerde elektrik kablolarınında güvenli olduğundan emin olun.

5- Ayarlanabilir kapı seçin
Bebeğinizin odası için doğru ayarlanabilir kapı seçin. Bebek odaları için özel yapılmış kapıları inceleyin ve bebeğinizin zarar görmeyeceği ve açamayacağı kapılar seçin.

6- Bebek yatağını gereksiz şeylerden arındırın
Bebeğinizin beşik, yatak ve bir intihal levha içinde sadece iki temel şeyleri tutmak için emin olun. Sevimli olması için çok sayıda battaniye, oyuncaklar, yastıklar ile doldurmayın çünkü yeni yürümeye başlayan bebeğiniz bu öğeler yüzünden zarar görebilir.

7- Kozmetik ürünleri doğru yerlerde saklayın
Bebeğinizin kozmetik ürünlerini onun ulaşamayacağı yerlerde saklayın.(bebek pudrası) Kapalı bir çekmeceye koyun ve çocuğunuzun ulaşamayacağından emin olun.

Sevimli Bebek Odaları

8- Güvenli dekorasyon çalışmaları seçin
Bebeğinizin odasını hazırlarken hafif eşyalar.Ağır eşyalar kullanmaktan kaçının. Eşyaların su bazlı boya ile yapılmış olması daha sağlıklıdır. Doğumunuzdan en az bir hafta önce bebeğinizin odasının hazır olması, kullanılan boyaların etkisinin geçmesi bakımından önemlidir.

9- Ağır mobilyaların güvenli olduğundan emin olun
Ağır mobilyaların duvara sabitlenmiş olması gerekir, bu eşyaları sık sık kontrol edin ve kesinlikle üzerine başka ağır bir eşya koymayın.

10- Bir duman ve karbon monoksit detektörü yükleyin
Duman dedektörü, her uyku alanı ve evinizin her köşesinde yüklediğinizden emin olun. Kokusuz ve renksiz karbon monoksit gazı, yetişkinlerden daha çocuk daha zehirli. Herhangi bir sızıntı ve aksilik önlemek için karbon monoksit detektörü yüklemeniz gerekir.

11- Bebeğinizin odasının havasına dikkat edin
Bebeğinizin odasına karar verirken mutlaka odanın havasına dikkat edin, güneş gören bir oda olması doğru bir seçim olacaktır. Bebeğinizin odasını havalandırmayı ihmal etmeyin. Oda sıcaklığını kontrol etmek için mutlaka duvar termometresi kullanın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir