Beslenirken Zinde KalınBeslenirken Zinde Kalın

Vücut direncinin mevsimi olmaz. Mevsim ve aylara bakmadan vücudunuzu zinde tutacak besinleri Elif Karacanoğlu anlattı. Bu besinler ile  hem sağlıklı besleneceksiniz  hem de sizi güçlü tutacak ve zinde kalacaksınız.
işte beslenirken sizi güçlü tutacak besinler.

Çay:

bitkisel çaylar
Yeşil ya da siyah çay fark etmez, her ikisi de hastalıklarla savaşan polifenoller ve flavonoidler içerir. Bu antioksidanlar hücreye zarar veren serbest radikalleri arar ve yok eder.

Light yoğurt:

probiyotik yoğurrta afrodizyak etkisi

Yapılan araştırmalar D vitamini düzeyi düşük olanların soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskinin yüksek olduğunu gösteriyor. Yoğurt D vitamini yönünden zengindir. Her gün yarım kase yoğurt soğuk algınlığına karşı direnci artırır.

Badem:

badem
Stresin etkilerini azaltarak bağışıklık sistemini destekleyen bir besin. Günde 10 fincan badem tüketimi, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 50’sini karşılar.

Düğme mantar:
Selenyum, B vitaminleri, riboflavin, niasin ve antioksidan kaynağı olan mantar özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları riskini düşürme konusunda etkili.

Sarımsak:
Bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlar içerir. Etkili olmasını istiyorsanız hiç doğramadan pişirin ve böyle tüketin. Çünkü kükürtlü bileşikler doğranınca etkisini kaybeder.

Lahana:
İyi bir glutamin kaynağıdır. Lahanayı sevmiyorsanız çorbalarınız ve yemeklerinize ekleyerek besin değerini artırabilirsiniz.

Tatlı patates:
Havuç gibi antioksidan beta-karoten içerir. Ayrıca tatlı patateste yaşlanma sürecini yavaşlatan ve bazı kanserlerin riskini düşüren A vitamini var.

Greyfurt:
Yüksek oranda C vitaminiyle bağışıklık sisteminin aktivasyonunu artıran flavonoidler içerir.

Ispanak:

C vitamini içeren ıspanak, vücudun yeni hücreler üretmesine yardımcı olan folat içerir. Ispanaktan daha fazla yararlanmak istiyorsanız çiğ ya da hafifçe pişirerek tüketin.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir