1000 Kalorilik Diyet1000 Kalorilik Diyet

Bu diyet ile haftada 1-2 kilo verebilirsiniz.

Hedef: Spor yapanlar ve hareketli yaşayanlar için 2 kiloya kadar çıkabilir
Günlük kalori: 1000 Kcal

İnternette yayınlanan bir çok diyete göre çok daha sağlıklı bir diyet. Bu diyetin bir benzerini 65 kilolarda olan bir arkadaşıma bir diyetisyen önermiş ama ben biraz üzerinde oynadım. Asli olarak günde 1200-1300 kaloriden az almak çok sağlıklı bir durum değil bildiğiniz gibi. Dolayısıyla bu diyeti istediğiniz kiloya ulaşana kadar birer hafta arayla uygulamanızı öneririm. Bu diyeti uygularken günlük ortalama olarak %55 civarı karbonhidrat, %30 civarı yağ ve %15 civarı da protein alıyor olacaksınız.

İlk gün için size benim uyguladığım ve çok da işime yarayan bazı ipuçlarını her öğünün altına yazdım. Ama genel olarak söylemek istediğim şey yemeklerinizin saatleri. Önerim her bir yemek arasına mutlaka en az 1,5-2 saat koymanız ve akşam yemeğinizi en geç 19:00 dan önce bitirmiş olmanızdır. Gün içinde 3 saatten fazla aç kalırsanız diyeti uygulamak zorlaşıyor. Yatmadan önce son 3 saat çok hafif bir meyve dışında hiç bir şey yemenizi önermem.

Örneğin:
Kahvaltı: 07:30
Kuşluk: 10:30
Öğlen Yemeği: 12:00
İkindi: 15:00
Akşam Yemeği: 18:00

Plan yapın:
Tamam, çok klasik bir söyle ama doğru: Başarılı bir diyetin anahtarı iyi planlamadır. Gerçekten de ne zaman ne yiyeceğinizi biliyor olmanız yanlış yola sapmanıza veya fast food’a saldırmanıza engel olabilir. Hangi saatte ne yiyeceğinizi isteğinize göre haftalık veya günlük olarak planlayın. Planınıza sadık kalabilmek için yapılması gereken ayarlamaları önceden yapın. Örneğin bu diyet listesinde geçen malzemeler ofisinizde ve evinizde bulunsun ki bir yeme krizi anında sağlıklı seçimler yapabilin.

Eğer spor yapıyorsanız:
Spora aç başlamak kan şekerinizin düşmesine ve spor sonrası çok daha fazla yemenize neden olabilir. Dolayısıyla benim düştüğüm hataya düşerek spor ve diyet yapıyorum sanırken kilo alabilirsiniz. Eğer sporunuzu akşam yapıyorsanız öncesinde hafif bir yemek ve sonrasında bol sulu meyve öneririm.

Eğer spor yapmıyorsanız:
Olabilir. Malesef hepimizin spora ayıracak vakti veya enerjisi yok. Ama bu çok da hareketsiz yaşamanız anlamına gelmemeli. Gideceğiniz yerlere yürüyün. Eğer çok uzaksa bir iki durak önceden inin. Merdiven inmenin hiç bir zorluğu yok. Asansörü beklemek yerine merdivenlerden inmek inanın daha kolay. Merdiven çıkmak tamam, daha zor. Ama tüm merdivenleri çıkmak zorunda değilsiniz. 6. kata gidiyorsanız dörtte inin ve 2 kat yürüyün. Mümkünse akşam ve öğle yemeklerinizden sonra bir tur atın. Göreceksiniz, diyetiniz çok daha başarılı olacaktır.

Eğer çalışıyorsanız:
Eğer çalışıyorsanız akşam yemeklerini 18:00’de yemek neredeyse imkansız. Hele de İstanbul gibi trafiği bol büyük şehirlerde işten 6’da çıkıp eve varmanız ve yemek yemeniz bazen 8’i bulabilir. Diyet süresince akşam yemeklerini unutmanızı ve 6’da birşeyler yedikten sonra yola koyulmanızı önerebilirim. Ama bu da bir çoğumuz için malesef hayal. Ben şunu yapıyorum: işten çıkmadan önce saat 5 gibi mutlaka bir şeyler yiyiyorum ve 8’de eve vardığımda çorba ve bol yoğurtla idare ediyorum. 5’te yemek yemiş olduğum için de zaten çok acıkmamış oluyorum.

1000 KALORİLİK DİYET PLANI:

Sayfa: 1 2 3 4 5


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir