Zone DiyetiZone Diyeti

Hamburgerden vazgeçemeyenler  bu diyette hamburger bile var. ABD’Li doktor Barry Sears’ın  ünlüleri de zayıflatan diyeti, günde 5 öğün yemeyi şart koşuyor.

42 ülkede yayımlanan ‘Zone Diyeti’ adlı kitabında, bir haftada sağlıklı kilo vermenin formülünü açıklıyor…Prestij Yayınları’nca Türkçe’ye çevrilen ‘Zone Diyeti’, ünlülerin diyeti olarak da biliniyor.

Cindy Crawford, Bill Cosby gibi ünlülerin uyguladığı ‘Zone Diyeti’, aşırı insülin seviyesini yediğiniz besinlerle düşürebilmeyi amaçlıyor. Diyetin temeli, insülin hormonunun belli bir seviyede tutulmasına dayanıyor. Günde en az 5 öğün yemeyi ve hiç aç hissetmemeyi vaat eden diyette yasaklanan en önemli şey; Aç kalmak. Çok katı kurallar içermeyen Zone diyetinde ‘fast food’a bile yer var!

Diyet önerilerini ve başarısını 15 kitaptan oluşan bir seride toplayan Sears’ın ‘Zone Diyeti’nin felsefesini, ‘Yediğiniz yemeğin, aldığınız ilaç kadar önemli olduğu’ düşüncesi oluşturuyor. Kitabında diyetin sonuçlarının bir hafta sonra görülmeye başladığını belirten Sears, bu diyetin aynı zamanda yaşlanma sürecini tersine döndüren bilimsel olarak kanıtlanmış tek beslenme programı olduğunu da iddia ediyor.

Yemeğin ilaç olduğunu düşün!

Kalori hesaplamaya karşı çıkan Sears, önemli olanın insülin gibi hormonların dengede tutulması olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor; Her öğünde protein ve karbonhidrat dengeli alınmalı. Bütün protein ihtiyacı bir öğünde, karbonhidrat ihtiyacınızı bir sonraki öğünde alamazsınız. Çünkü insülin seviyeniz yükselir. Yemeğinizin ilaç olduğunu düşünün. Her öğünde tabağınızı dengeleyin ve tek bir öğünde asla fazla kalori almayın. Ölçünüz de gözünüz ve avucunuzun içi olsun. Sears’ın savunduğu önemli noktalardan biri de, besinsel yağların gerçek düşmanımız olmaması. Sears, artan obezite salgınının asıl nedenini, İnsülin hormonunun aşırı üretimi şişmanlatır, şişman kalmanıza yol açar diye açıklıyor.

İşte ‘Zone Diyeti’nin kuralları:

Sayfa: 1 2 3


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir