Refleksoloji Nedir ?Refleksoloji Nedir ?

Refleksoloji Nedir ? Refleksoloji nasıl uygulanır ? Refleksolojinin tedavi alanları nedir? Tedavi süreci ne kadardır.

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji çoğunlukla ayak olmak üzere el ve kulaklara masaj ve baskı uygulanarak yapılan bir alternatif tedavi metodu. Belirli bölgelere yapılarak vücudun çeşitli organlarını iyileştirmeye yönelik olarak uygulanır. Ayaklara uygulanan özel masaj hareketleri ile bedenin belli alanlarında toplanan enerjiyi dağıtarak vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçirme yöntemi olarak tanımlanabilir

Refleksoloji nasıl uygulanır ?

Refleksoloji tanısında refleksoloji uzmanı, kişinin ayak tabanındaki beden haritasının okuyarak ve belli noktalara temasla, organlar hakkındaki sıkıntıları büyük oranda tespit eder. Tedavisi ise; genel sağlık durumunu koruyucu özelliği ile terapist üzerine düşen görevi başarı ile gerçekleştirir. Diğer uygulanan terapilerden en önemli farkı bedenin kendini iyileştirme sistemini uyararak harekete geçirmesidir. Böylece tedaviye hiç bir yan etkide oluşmaz.

Genellikle nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılsa da özellikle depresyon gibi bazı psikolojik hastalıklarda da etkilidir.

Stres için refleksoloji

Çağımızın en büyük tehditlerinden olan stresin olumsuz etkileri de refleksoloji sayesinde ortadan kaldırılıyor. Stresin yavaşlattığı kan dolaşımını hızlandırarak, vücudun gerekli besinleri almasını ve toksinlerin atılmasını sağlıyor.

Düzenli yapılan refleksoloji sonucunda bağışıklık sistemi de güçleniyor.

Refleksolojinin tedavi alanları

-Migren
-Panik atak ve depresyon
-Bel ve boyun ağrıları
-Kireçlenme
-Tansiyon
-Zayıflama
-Omuz ve diz ağrıları
-Bağışıklık güçlendirme
-Kabızlık
-Boy uzatma
-Konsantrasyon

Seans Süreci

Seans süreleri kişiye ve hastalığa bağlı olarak değişiyor. Genellikle haftada 1 saat uygulanarak en az 4 ay tedavi sürüyor. Ortalama olarak migren tedavisi 8 ila 20 seans, fıtık tedavisi 8 – 16 seans, depresyon ve panik atak tedavisi 16 seans sürüyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir