Saçları Sürekli Yıkamak Yararlı Değil ZararlıSaçları Sürekli Yıkamak Yararlı Değil Zararlı

Saçın uzun süre jöle gibi kimyasal kozmetik ürünleri ile bırakılmasının yanı sıra saçların her gün yıkanmasının da zararlı olduğunu ifade eden Medipol Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Özdemir, mevsimsel geçişlerde de saçlarda değişikliler olacağını belirtti.

Özellikle şampuan seçiminde saçın yağlı veya kuru oluşunun dikkate alınması gerektiğini anlatan Özdemir, “Saçların her gün yıkanması, derideki koruyucu tabakayı yok ederek saç dökülmesine daha fazla yol açabilmektedir. Saçlar haftada 2-3 kez ‘pH’ değeri deri yapısına uygun bir şampuanla yıkanmalıdır. Yıkama sırasında sıcak su yerine ılık su tercih edilmelidir” diye konuştu.

Saçın jole gibi ürünlere uzun süre maruz bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Özdemir, kurutma makinesi yerine saçları havluyla ya da mümkün olduğunca da doğal yöntemlerle kurutulmasında yarar olduğunu dile getirdi.

“MEVSİMSEL GEÇİŞLERE DİKKAT”

Özdemir, mevsim geçişlerinde ciltte olduğu gibi saçlarda da belirgin değişikliklerin görülebildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Sonbahar ve ilkbahar aylarında bu dökülmeler anormal şekilde artabilir. Kış aylarında soğuk kuru hava nedeniyle kuruyan, yıpranan saclar, baharın gelişiyle değişen etkenlerle dökülmeye başlar. Bahar aylarında artan enerji ihtiyacı nedeniyle beslenmeye dikkat edilmeli, protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. B grubu vitamin desteği kullanılabilir, demir, biyotin ve çinko eksikliği varsa takviye edilmelidir.

AA

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir