Sinsi Göz Hastalığı – GlokomSinsi Göz Hastalığı – Glokom

12 Mart Dünya Glokom Günü…

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ve genellikle belirti vermeyen glokom, tedavi edilmediğinde kalıcı görme kayıplarına neden oluyor.

Glokom tedavisi

12 Mart Dünya Glokom Günü’nde göz tansiyonuna dikkat çeken Hisar Intercontinental Hospital Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu, glokomun göz içindeki sıvı basıncının artışına bağlı görme sinirindeki tahribat olduğunu söyledi. Göz içi sıvısının sürekli üretildiğini ve bazı yollardan gözü terk ettiğini belirten Dr. Eroğlu, glokomun en çok göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda tıkanıklık olması sonucu meydana geldiğini kaydetti.

En sık görülen tipi olan primer açık açılı glokomda hastalarda hiçbir şikayet olmayabileceğini vurgulayan Eroğlu, çok sinsi ilerleyen hastalığın görme alanını dışarıdan içeri doğru daralttığını söyledi. “Bu kaybın fark edilmesi çok zordur. Bu nedenle özellikle hastalığın daha sık görüldüğü 40 yaş ve sonrasında rutin göz muayenesi ve göz içi basıncı ölçümü büyük önem taşır” ifadesini kullanan Dr. Eroğlu, glokom ile ilgili merak edilen soruları şöyle yanıtladı:

Glokom’un tespiti için hangi testler yapılır? 

Göz içi basıncı yüksekliği saptadığımız ya da görme sinirinde glokom bulguları olan kişilerde görme alanı, kornea kalınlığı ölçümü ve sinir lifleri analizi yapmak hastalığın erken teşhisi için büyük önem taşır. Glokomda görme sinirinde oluşan tahribat kalıcıdır. Bir başka deyişle görme sinirinde giden, yerine gelmez. Dolayısıyla yılda en az 1 kez yapılacak göz muayenesi koruyucu hekimlik ve oluşabilecek kalıcı görme kayıplarının önlenmesi açısından son derece önemlidir.

Riski artıran faktörler nelerdir? 

 İlerleyen yaş.
Ailede glokom öyküsü (Genetik yatkınlık).
Sigara.
Şeker hastalığı.
Yüksek-Düşük kan basıncı.
Miyopi.
Uzun süreli kortizon tedavisi.
Göz yaralanmaları.
Migren.
Bu özelliklere sahip kişilerin glokom yönünden daha sık kontrollere gitmelerinde fayda vardır.

Tedavide hangi yöntemler kullanılır? 

Son dönemlerde geliştirilen ilaçlarla göz tansiyonu büyük ölçüde kontrol altına alınabilir. Glokom tanısı alan kişilerde ilaç kullanımı süreklidir. Yani ilaçlar kullanıldıkları süre boyunca göz içi basıncını düşürürler. Zaman içinde bazı ilaçlara karşı tolerans gelişebileceğinden ya da oluşabilecek yan etkilerin önlenmesi amacıyla hekim gözetiminde ilaç değiştirilmesi gerekebilir. Eğer ilaçlarla göz tansiyonu kontrol altına alınamıyorsa lazer uygulamaları ve cerrahi tedaviler tercih edilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir