Barış ZambağıBarış Zambağı

Vip hanımlar,salonlarımızı süsleyen çiçekler vazgeçilmezimiz değil mi? Barış Zambağı bakımı nasıl olmalı ?

Barış zambağı diyoruz ama bir diğer ismi Yelken Çiçeği olarakda bilinen çiçeğin latince ismi Peace Lily / Spathiphyllum diye adlandırılıyor.

Barış zambağını seçenler güzel yaprakları ve zarif çiçeklerin ihtişamına kapılırlar. Ancak Barş Zambağının evlerde bulunmasının belki de bilinmeyen bir özelliği yada geride kalan özelliği de diyebiliriz buna ama unutulmaması gereken özelliği ise havayı temizleyici etkisi olmasıdır.Bu sebep ile evlerden birkaç saksı Barış zambağının bulundurmak güzel bir tercih olur.

Barış zambağının bakımı:

 Isı, Işık ve nem ihtiyacı : Barış çiçeğine, çiçeğine öğle vakti civarlarındaki direkt güneş ışınları zararlıdır. Koyu gölgede bile olur deseler de çok iyi aydınlık ve biraz güneş alan yerlerde daha hızlı ve sağlıklı büyür. Yani filtrelenmiş güneş ışığı gerekiyor. 10 dereceden serin havada eğer havanın nem oranı da düşükse yapraklarında bozulmalar olur. 28 dereceden fazla sıcaklarda ortam havası yüzde yetmiş gibi nemli olmalı. Isı yükseldikçe ortamın nemi de yükselmelidir.

 Barış çiçeği yaz boyunca [gündüzler uzun olduğu zaman] ve kışın [gündüz süresi çok kısa iken] çiçek açmayacağı için telaş etmeyin. Eğer ilkbaharda ve sonbaharda da çiçek açmıyorsa güneşe maruz kalmış demektir. 

bariszambagi2Bakım: Yılda iki defa bir süre hem güneşsiz hem susuz bırakın (ancak tamamen susuz değil, toprak fazlaca kurudukça sulayın). Yani yılda iki kez dinlendirin.
1- Sonbahar çiçekleri solunca başlayarak 1 ay.
2- İlkbahar çiçekleri solduktan 1 veya 2 ay.
Diğer zamanlarda toprak kurudukça değil,ıslaklığını hafiften yitirince bol su ile sulayın ve günde en az üç saat kadar sabah veya akşam güneş almasını sağlayın. Çiçekler güzelliğini yitirip yeşile döndüklerinde kesip atın, sulamayı ve güneşi azaltarak dinlendirmeye geçirin. Daha sağlıklı olacaktır.

Barış zambağının yeni yaprakları her bitkide olduğu gibi eskilerden kuvvet alıyor.Onlar olmazsa yeni yapraklar güçsüz ve küçük kalıyor. Onun için, “eğer çok sayıda eski yaprak kalmayacaksa” bozulanları hemen kesip atmamalısınız. Her bir kökte en az 5 yaprak kalacak şekilde eski yaprakları dipten kesebilirsiniz. Ben tavsiye etmem ama gelişimi hızlı ise ve besin de veriyorsanız yapabilirsiniz.

Toprağı nasıl olmalı? Poşetlerde satılan güvenilir marka bir toprak uygundur. 1/5 oranında ponza taşı karıştırırsanız çok iyi olur.

Sulanması: Sulama aralıklarında dikkat edin. Suladığınız zaman toprak ıslak olur. Bir iki gün içinde ıslaklık kalmaz ama fazlaca nemlidir. İşte bu “fazlaca nemlilik” hafifçe azalınca tekrar sulamalısınız. Dinlendirme zamanlarında ise toprağın nemliliğinin de biraz azalmasını bekleyin. Besin verdiğiniz zamanlarda ayda bir defa saksı hacminin en az iki misli su ile sulayarak toprağın iyice yıkanmasını sağlayın. Bunun peşinden toprak bir iki günde ıslaklığını yitirdiğinde besinli su ile sulayın.

Barış çiçeğine besin: Yukarda dinlendirmeden bahsetmiştim. Dinlendirme zamanlarında besin vermeyin. Diğer zamanlarda şöyle: Her sulama suyuyla verilmesi tavsiye edilen çiçekcoşturan marka vb. besinlerden (genel amaçlı olanlarından ya da orkide besini) 20 günde ya da 30 günde bir defa verin. Gelişim çok hızlıysa 15 günde bir defa verin. Daha fazlası kesinlikle zararlı oluyor. Besin şişelerindeki talimatlara inanmayın.

bariszambagi3

Gelişimi ve türleri: Barış zambağı yerini severse, uygun gıdasını da alırsa her bir yaprağı bir öncekinden biraz daha iri olur. 15 – 20 santimlik mini bir süs bitkisi iken çiçekleri de küçük olur, gayet normal ve yetişkin bir birey gibi hayatına devam eder ama zamanla iki üç kadar misli büyüyebilir. Yaprakları ince uzun ve dar yapılı / daha genişçe yapılı / daha oval şekle yakın yelken çiçeği çeşitleri vardır. Birbirlerinden küçük farklarla ayrılırlar. “Spathiphyllum Sensation” 1 metreden fazla uzayabilen ve yaprakları çok daha büyük olan dev bir hibrit çeşittir. Diğerleri bu kadar devleşemez belki çok özel bakımla en fazla 50 – 60 cm’yi bulabilirler. Barış çiçeğinin sürprizleri: Birkaç ay git gide kötüleşiyorken, birden bire dipten beş altı yeni sürgün verir ve hepsi birden hızla büyürler.

Çoğaltılması: Yelken çiçeği (veya barış zambağı) yanlarından yavrular verir. Bunlar yeterince yapraklanıp köklendiğinde ayırarak kolayca çoğaltabilirsiniz. Ayırma zamanı dinlendirme başlarında olmalı. İlkin bir hayli kötüleşebilirler. Seyrek sulamaya devam edin.. dinlenme süresi bitince daha sık sulamaya geçin. Süratle gelişmeye başlayacaklardır.

Saksı değiştirirken dikkat: Köklerine hiç zarar vermemeye çalışın yoksa birçok yaprak bozuluyor. Evvelce ne kadar gevşek toprağa dikmişseniz, toprak değişiminde ve sürgünleri ayırmada kökleri o nispette zarar görmez.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir