Güven Duygusunu Hangi Besinler Artırır?Güven Duygusunu Hangi Besinler Artırır?

Bilim adamları yaptıkları araştırma Triptofan içeren gıdaların güven duygusunu artırdığını belirledi.

Triptofan Nedir?

Tripofan vücudun üretemediği temel bir amino asittir. Bu amino asit hem serotonin ve hem de melatonin üretiminde önemli bir rol oynar.

Hollanda’daki Leiden Üniversitesi’nde  yapılan araştırmada, yumurtadaki “triptofan” maddesinin güven duygusunu artırdığını gösterdi.

Bilim adamları, katılımcılara güvene dayalı bir oyun oynattı. Oyunda bir katılımcıya bir miktar para verildi ve bu kişinin paranın istedikleri kadar bir kısmını seçtikleri bir kişiye verme seçeneği sunuldu. Oyun boyunca katılımcılar triptofan içeren portakal suyu içti. Triptofan alanların karşısındakine yüzde 40 fazla güvendiği ve daha fazla para verdiği görüldü.

Sonuçların, yenen şeyle düşünce arasında bağ olduğuna ilişkin tahminleri desteklediğini belirten araştırmacılar, karşılıklı güvenin, karşılıklı işbirliğinin inşasının ön şartı olduğunu vurguladı. Araştırmacılar, triptofan içeren besinleri tüketmenin kişiler arasında ucuz, etkili ve sağlıklı yollardan güveni sağlayabileceğine dikkati çekti.

Triptofan Bulunan Besinler

Bilim adamları,yumurta dışında mükemmel triptofan kaynağı olan, dana eti, süzme peynir, ıspanak, hindi, kabuklu yemiş, ton balığı, kahverengi pirinç, tavuk, fındık, balık, süt, gibi besinlerin de triptofan bakımından zengin olduğunu belirtti. Bu besinler, içindeki triptofandan dolayı depresyona iyi gelen yiyecekler arasında yer alır.

Araştırmanın sonuçları “Psychological Science” dergisinde yayımlandı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir