Çalışanların Kilo Sorununa Karşı Alabilecekleri ÖnlemlerÇalışanların Kilo Sorununa Karşı Alabilecekleri Önlemler

Masa başı işi olanlar, toplu taşıma ile veya arabası ile işe gitmek ve bunların yanı sıra spora hiç vakit ayıramamanın sonucu kilo alımı oluyor. İşte size hem kilo alımınızı önleyici hemde sağlıklı bir yaşam için tavsiyeler:

-Öğün atlamamaya çalışın. İşyerinde nitelikli ve abartmadan yiyin. Aralarda acıkırsanız taze meyve gibi sağlıklı atıştırmalar yapın.

– Daha az hayvansal (doymuş) yağ tüketin. İş yerinde her gün farklı bir et cinsi seçin.

– Ne kadar alkol tükettiğinize dikkat edin. İçki çok kalorilidir ve şişmanlatıcı yiyeceklere karşı iştahı artırır.

– Bol bol su için. Günlük hedefiniz altı-sekiz bardak olsun. En fazla 12 bardak için. Yağsız veya yarım yağlı süt, az yağlı yoğurt ve az yağlı peynir gibi düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin. Bitkisel çay tüketiminde özellikle rezene ve zencefili seçin.

– Asansör kullanıyorsanız, ofisinizin bulunduğu kattan birkaç kat önce inin ve merdivenleri kullanın.

– Eğer işiniz masa başında ise her yarım saat bir kalkıp ofiste biraz yürüyün.

– Düzenli olarak balık yiyin. Haftada en az bir kez yağlı balık (örneğin somon, sardalye, konserve ton) tüketmeye özen gösterin.

– Bol meyve ve sebze tüketin. Yanınızda salatalık getirin. Günde en az beş porsiyon tüketin. Bir porsiyon, iki-üç kaşık sebze, bir adet meyve (mesela bir muz) veya iki-üç adet küçük boy meyve (örneğin erik), bir küçük kase meyve salatası veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir. Bunlar fazla kalori yükü yapmadan sizi tok tutar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir