Mutluluk Veren Bitkisel KokularMutluluk Veren Bitkisel Kokular

Kokladığımızda kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan bazı kokular insan sağlığına ve ruh haline iyi geldiği ortaya çıktı. Bilimsel olarak kanıtlanmış birçok bitkisel koku var. Narenciye kokusu bizi mutlu ediyor, lavanta rahatlatırken, nane kokusu canlandırıyor.

Beyaz çiçekler ise en hatırlanabilir kokulardır, karşımıza çıkan her koku, kendisine dair bir anıyı canlandırır zihnimizde. İşte koku uzmanı Dr. Rachel Herz’in mutluluk verdiğini söylediği bu kokular hakkındaki yorumları…

Mutlu Eden Kokular

Lavanta kokusu

Lavanta kokusu rahatlatıcı bir etkiye sakinleştirici elementlere sahip. İçeriğindeki sakinleştirici elementler, vücudumuzu bir durgunluğa ve rahatlığa sürüklüyor.

Vanilya kokusu

Vanilya kokuları huzur verirken evcimen duygularımızı ortaya çıkartabilir çünkü kokusu bize yemek pişirmeyi anımsatır.

Nane kokusu

Nane canlandırır. Aynı zamanda bir kokunun soğuk ya da sıcak hissettirdiğini anlamamızı sağlayan trigeminal sisteminizi de canlandırır. Nanenin soğukluk hissi canlandırıcılığının etkisini ikiye katlayarak daha uyanık ve enerjik olmamızı sağlar.

Narenciye kokusu

Narenciye kokuları kendimizi iyi hissettiriyor. Onları solurken istesek de gülümsememize engel olamadığımız anlar yaşayabiliyoruz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir