Dar Ayakkabı Mantar SebebiDar Ayakkabı Mantar Sebebi

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken, giydikçe genişler diyerek dar ayakkabı almamaktır.

Ayakkabı seçerken zarifliğine, topuğuna ve rahatlığına dikkat ederken, dar olmamasına da dikkat edilmeli. 

Uzmanlar  nasıl olsa genişler diye alınan dar ayakkabıların mantar ve bir çok hastalığa neden olduğu konusunda uyarıyor.

Uzmanlar , ortopedik  ayakkabıların vücudun rahat taşınmasını sağladığını ve omuriliğin duruşunu desteklediğini belirterek, doğal malzemeden üretilen ayakkabılar cilt sağlığının korunmasını sağladığını , nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıkların oluşmasını engellediğini ifade ediyorlar.

Uzmanların özellikle değindikleri nokta ise; “giydikçe genişler, rahat olur” düşüncesiyle alınan ayakkabıların basma bozukluğu, tırnak batmaları, ayak mantarları acılı nasırlar, ayak parmaklarında şekil bozuklukları, ayak, bacak ve bel ağrıları ve ayakta kalıcı deformasyonlara neden olacağıdır.

Ayakkabı seçerken ilk kriterin, model ve renkten önce rahatlık olması gerekir. Ayak sağlığı ayakkabı seçimiyle doğru orantılıdır.

Ayakkabı alınırken doğal malzemeden imal edilmiş olmasına dikkat etmenin önemli …

Anatomik ayakkabıların taban yapısı, ortopedik ayakkabılara göre çok yumuşaktır. Yumuşak olan taban yapısı kişinin ayak şeklini alır ve basış noktalarını değiştirme özelliği yoktur. Ayak rahatsızlıklarından kurtulmak için uygulanan tüm tedaviler düzenli uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra ortopedik ayakkabıların da düzenli kullanılması gerekmektedir.

 

Topuklu Ayakkabı Giymenin Bedeli Ağır
Kadınlarda Sırt Ağrısının Nedenleri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir