7 Şifa Kaynağı7 Şifa Kaynağı

Kivi ,yasemin,turp,şalgam,yılan kökü , çuha çiçeği ,karnabahar hepsi birer şifa kaynağı. Bağışıklık sistemi ile kivi baş ederken yasemin ile strese karşı korunuyorsunuz. 

Kivi : Bağışıklık sistemi 

Vitamin deposu kivi , bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara savaş açar. Hücreleri, zararlı maddelerden korur. İçerdiği flavanoid ve karotenoid adı verilen maddeler ise gen yapısını korur. Bu nedenle yaşlanma etkilerini en aza indirir. Antioksidan özelliği sayesinde de kansere yakalanma riskini önemli oranda düşürür.

Yasemin : Strese karşı etkili

Yasemin, kilo vermek isteyenlerin imdadına yetişir. Yağ yakmayı hızlandırarak, diyet yapanların hızla kilo vermesini sağlar. Enerji verir. Strese karşı etkilidir. Ağız kokusuna ve kas spazmlarına iyi gelir. Sırt ağrılarına ve kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücudu rahatlatır.

Uçucu yağ, nişasta, mineraller ve pektin içeren hatmi, vücudu kuvvetlendirir. Göğsü yumuşatır ve balgam söktürür. Öksürüğü keser. Nezle ve bronşit şikayetlerini azaltır. Boğaz, ağız ve diş eti iltihaplarını giderir. Bağırsak iltihaplarında faydalıdır. İdrar söktürür ve sancıları dindirir. Ciltteki yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Çay olarak tüketilir.

Turp : Böbrekteki kum ve taşlar

Turp, C vitamini ile hastalıklara kalkan oluyor. Karaciğeri koruyor, böbreklerdeki kum ve taşın vücuttan atılmasına yardım ediyor. Dalak şişliğini gideren turp, uykusuzluğa da iyi geliyor. Akşam yenilen turp veya içilen turp suyu, mışıl mışıl uyutuyor.

Şalgam: Şekere şalgam

Özellikle etlerin yanında hazmettirici olarak tüketilen şalgam suyu, vücut direncini artırıyor, kan şekerini düşürüyor. İçeriğindeki A-B-C grubu vitaminlerle kalp-damar hastalıklarının yanında boğaz iltihabına iyi geliyor. Uzmanlar şalgamın çiğ yenildiği takdirde daha faydalı olduğu konusunda uyarıyor.

Yılan Kökü : Ateş basmasını önler

Siyah yılan kökü, menopoz için önerilen ve bu yönüyle bilinen bir bitkidir. Sinirlerin gevşemesine ve menopoz döneminin kolay atlatılmasına yardımcı olur. Hormonları dengeleyerek, ateş basması şikayetlerinin önüne geçer.

Çuha Çiçeği: Aknelere karşı çuha

Çuha çiçeği, romatizma ağrılarını dindirir. Akneye bağlı cilt sorunlarını en aza indirir. Şeker hastalığına bağlı sinir hasarını azaltır. Kadınların adet sancılarını hafifletir. Alzheimer hastalığına bağlı bellek hasarını gidermede etkilidir.

Karnabahar: Kanserin düşmanı

Fosfat ve potasyum deposu karnabahar, kadınların korkulu rüyası olan meme kanserine karşı koruyor. Bol E vitamini ve protein sayesinde kan basıncını artırıyor. Kanı temizliyor. Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor. Kalp ritmini ise düzenliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir