Dişleriniz Mi Sarardı Neden ?Dişleriniz Mi Sarardı Neden ?
Bembeyaz dişleriniz renk değiştirmeye başlamadan yediklerinize dişlerinizi sarartan gıdalar dikkat etmeniz gereklidir.

Zaman içinde yediğiniz yiyecekler ve içtiğiniz içeceklerin içerisinde bulunan asitler ile plak oluşumu, diş çürümesi ve dişlerin sararması meydana gelir. Peki dişleri sarartan gıdalar neler ? Hangi yiyecekler ve içecekler dişlerin sararmasına neden olur.

Kahve/Çay
Çay Ve Kahve
İçeriğinde kafein olan yoğun kıvamlı içecekler diş üzerinde lekeler bırakır ve gün içerisinde bir bardaktan fazla tüketenlerde zamanla renk deformasyonları başlar. Kahve veya siyah çay yerine yeşil çay tercih edebilirsiniz.
Şarap
Kırmızı ve beyaz şarabın içeriğindeki asitler diş minelerine zarar verirler. Bu nedenle tükettiğiniz miktarlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Her gün bir kadehten fazla tüketiyorsanız zamanla dişlerinizdeki sararma kaçınılmaz olacaktır.

Baharatlı Gıdalar

Her ne kadar belirli ölçülerde tüketildiğinde bağışıklık ve sindirim sistemi için faydalı olsa da dişler üzerinde sarartıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.
Dişler neden sararır
Soslar
Soya gibi koyu kıvamlı sosları aşırı miktarda tüketmemeye özen göstermelisiniz aksi takdirde dişlerinizde sararma meydana gelecektir.
 
Şekerler
Yumuşak Şekerler
Bonibon, jelibon ve şekerlerin içeriğindeki kimyasal maddeler diş sağlığını büyük ölçüde tehdit eder. Özellikle dişe yapışan veya diş aralarına giren yumuşak yapıdaki şekerler diş çürüklerine de sebebiyet vermektedir.
Asitli İçecekler
İçeriğinde asit barındıran tatlandırılmış doğal olmayan içecekler diş minelerine zarar verir ve renk deformasyonunu tetikler. Bu nedenle öğünlerinizde taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelisiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir