Evlilik Hazırlığı Yaparken Hayalleriniz KırılmasınEvlilik

Psikiyatri Uzmanları, evlilik öncesinde görüş farklılıklarından dolayı sorunlar yaşanabileceği konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, evlilik öncesinde çıtayı yüksek tutulmasının hayal kırıklığı yaşatabileceğini ve sorunlar yaşanabileceğini dile getiriyorlar.

Çiftlerin Evlilik Arifesinde Yaşadığı Sorunlar

Evlilik hazırlığı yapan çiftler birbirlerinin düşüncelerini ve hayallerini bilmelidir.

Eğer çiftler birbirinin düşüncelerini yeterince bilmiyorsa ve detaylar konuşulmadan düğüne karar verildiyse, fikir ayrılıkları evlilik arifesinde çiftleri zor durumda bırakabilir.

Her iki taraf da başta konuşması gerekenleri son aşamada konuşmak zorunda kaldığı için, zaman kısıtlılığının verdiği baskıyla ikna etme çabaları ve sorunlar başlar.

Bazen ailelerin hayalleri de işe karışır ve çift arasındaki gerilim gittikçe artar. Yeterli iletişim kurulamadığı için, bu süreçte çiftler birbirini değişmekle suçlar. Aslında kişi müstakbel eşinin düşüncelerini öğrenmemiş, varsaymıştır. Varsayımlarının gerçekleşmemesi de kişide hayal kırıklığı oluşturur. Eğer önemli miktarda maddi harcama da yapıldıysa, bu da baskıyı artırır ve iletişim kopma aşamasına gelebilir.

Yaşanan bu iletişim bozukluğu, sadece düğün törenine dair olmayabilir. Benzer şekilde kültürel ve dini unsurlar üzerine fikir ayrılıkları, eşin ailesi ile birlikte yaşamak zorunda kalma, evlilik sonrası rollerde beklentinin karşılanmaması, iş yaşamı ve ekonomik bağımsızlığından vazgeçmek zorunda kalma, eşin kıskançlığı nedeniyle farklı bir yaşam tarzını onaylamak zorunda kalma da çiftler arasındaki gerilimi tırmandırır.

Çiftlerin Sorun Yaşama Nedenleri

Evlilik öncesinde çiftlerin birbirini tanıma fırsatı bulamaması, hayata bakış açısı ve beklentiler arasında ciddi farkların oluşu, alışık oldukları sosyoekonomik ve sosyokültürel düzey farklılığının belirgin oluşu, ebeveynlerin müdahaleci tutumları, bireylerin psikolojik sorunlarının yoğunluğu ve karşı karşıya kalınan problemleri çözmede kişisel becerilerin eksik oluşu çiftin arasında sorun yaşanmasına neden olabilir.

Gerçeği yansıtmayan tahminler, yaşanan bir olumsuzluğu diğer alanlara da genelleyerek varsayımlarda bulunma, küçümseme, karamsarlık, endişe, yok sayma, saygı düzeyinin korunamaması, tolerans eksikliği, yaşanan sorunları bir kişiye mal etme, fedakarlık yaptığı halde buna değer verilmediği yönündeki düşünceler de çiftler arasındaki sorun çıkmasına, eğer sorun varsa da derinleşmesine neden olabilir.

Çiftlerin Sorunlarını Çözmelerine Yardımcı Olacak Öneriler

Kişi öncelikle empati yapmalı, yani müstakbel eşinin ne yaşadığını hissetmeye çalışmalı, onun düşüncelerini dinlemeli ve kendini onun yerine koymalıdır. Empati karşılıklı yapıldığında, iletişim sorunları kısa sürede çözülebilir.

Bunun dışında kişiler öz eleştiri de yapabilmeli ve hatalarında ısrar etmemelidir. Hatayı fark edip düzeltmenin bir erdem olduğu unutulmamalıdır. Kişi, müstakbel eşin yaptığı öz eleştiriye galibiyet kazanmış edasıyla yaklaşmamalı, kendisini anlamaya çalıştığı ve bunda başarılı olduğunu gördüğü için teşekkür etmelidir.

Ailelerin kendileriyle ilgili hayallerini bilen kişi bunu müstakbel eşiyle paylaşmalı, bu konuda ondan yardım istemeli, ailelerin karşı karşıya gelmesinin önüne geçilmelidir. Çünkü bazı ailelerde nezaket konusunda yeteneksiz, yıkıcı tutum sergileyen kişiler olabilir.

Evlilik Terapistinden Destek Alınmalı Mı?

Evlilik terapistlerinin, kendi düşünceleriyle taraflardan birini ikna etmeye çalışacağı ön yargısı maalesef yaygındır. Çiftler iletişim bozukluğu yaşandığında haklı olduklarını, bir başkasının fikrine ihtiyaç duymadıklarını söyleyerek çoğu zaman terapiste gelmeyi kabul etmez. Halbuki terapistin görevi onlara ne yapacağını söylemek değildir. Evlilik terapistlerinin amacı; aralarında kendilerinin farkında olmadıkları iletişim sorunlarını tespit etmek, birbirlerini anlamalarını sağlamak, sorunlarını konuşarak çözebilecekleri bir süreç başlatmaktır.

Evlilik Terapistine Ne Zaman Başvurmalı?

Evlilik terapistine başvurmak için belli bir zaman yoktur. Evli çiftler başvurabildiği gibi, evlenmek üzere olanlar da terapiste başvurabilir. Hatta evlenme aşamasında olan kişiler başvurduğunda, daha olumlu sonuçlar alınabilir. Çünkü yeni başlayan bir ilişkiyi yapılandırmaya çalışmak, bozulmuş bir ilişkiyi düzeltmekten daha kolaydır.

İlginizi çekecek evlilik makalelerimiz…

Mutlu Bir Evlilik İçin 10 Altın Kural
Eşiniz Sizi Seviyor Mu Sevmiyor Mu
5 İpucu İle Eş Seçimi
Düğün Öncesi Yapılmaması Gereken 5 Öneri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir