Diyabetin Kalbe ZararıDiyabetin Kalbe Zararı

Diyabet Kalp ve Damar Hastalıklarına sebep olur mu?

Sorunun cevabını Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Yazıcıoğlu şöyle açıkladı….

Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, diyabetin kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayan risk faktörlerinin başında geldiğini bildirdi.

Diyabetlilerin üçte ikisinin kalp hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Yazıcıoğlu, “Koroner kalp hastalığı diyabet hastalarında, diyabeti olmayanlara göre 2-4 kat daha fazla görülmektedir” dedi.
Koroner kalp hastalığına bağlı; göğüs, sol kol, omuz, bazen çeneye vuran ağrı, huzursuzluk, nefes darlığı ve soğuk terleme gibi belirtilerin diyabet hastalarında ortaya çıkmayabildiğine dikkat çeken Dr. Yazıcıoğlu, şunları söyledi: ”Bu nedenle sessiz miyokard infarktüsü adı verilen, sessiz seyreden yani hiçbir belirti vermeyen koroner kalp hastalığı oluşabilir. Diyabet hastalarında damar sertliği adı verilen ateroskleroz’un, daha erken yaşlarda ortaya çıkması ve damarlarda daha yaygın tutulumu söz konusudur. Diyabetle beraber hipertansiyon, sigara kullanımı, hiperlipidemi (kan yağlarında yükseklik) ve obezite görülmesi, kalp ve damar hastalığı riskini daha da artırmaktadır.”
Ortalama yaşam süresini 5-10 yıl azaltan diyabetin gelişme riskinin sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde yüzde 44 – 58 oranında önlenebilir ya da geciktirilebilir olduğunu vurgulayan Dr. Yazıcıoğlu, “Bu nedenle 45 yaşın üstündeki erkek ve 50 yaş üstü kadınların, hatta diyabet süresi 15 yılı geçmiş 40 yaşın üstündeki tüm diyabetlilerin rutin kardiyolojik tetkiklerden düzenli olarak geçmesi gerekmektedir” diye konuştu.

DİYABET HASTALARI İÇİN DOĞRU YAŞAM REHBERİ
Diyabet hastalarında ideal kan basıncı kontrolünün uygun ilaçla yapılması ve lipid bozukluklarının daha agresif şekilde tedavi edilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun yanında kan şekeri kontrolünün uygun tedaviyle ideal sınırlar içerisinde tutulmaya çalışılması önemlidir. Uygun hastalarda kan sulandırıcı ilaçların kullanılması kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Diyabet hastalarının kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirmek için sağlıklı kiloya ulaşması, sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi, düzenli fiziksel aktivite yapması ve sigarayı bırakması gerekmektedir.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir