Kabak Kavurma

Kabak Kavurma

Zeytinyağlılar arasında olmazsa olmazlardandır kabak kavurması. Yoğurt severler yanında yoğurt ile birlikte servis edebilirler. Sizin tercihinize göre ister garnitür, ister ana öğün olarak kabak kavurmasını sofranızda bulundurabilirsiniz.

Biz yapımında sarımsak tozu kullanıyoruz ve tarifini de o şekilde vereceğim. Dilerseniz rendelenmiş sarımsak ile yemeği çeşnilendirebilirsiniz. Sarımsak tozunun özelliği ne ? Niçin sarımsak tozu derseniz, sarımsaktaki ağırlık tozunda olmadığı için sarımsak tozunu tercih ediyoruz. Ve sonunda gerçekten güzel bir lezzet oluyor. İşte zeytinyağlı kabak kavurması için gerekli malzemeler ile yapılışı :

Zeytinyağlı kabak kavurma

 Malzemeler:

1 kg Kabak
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Büyük Boy Soğan
2 Domates
250 gr Yeşil Biber
1/2 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1/2 Yemek Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1/2 Yemek Kaşığı Acı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Sarımsak Tozu veya 2 Diş Sarımsak
Tuz

Yapılışı:

Kabakları boyuna 2′ye kesin. Rende ile ince cips şeklinde rendeleyin. Bir tencerede zeytinyağı ve  piyazlık doğranmış soğanı eğer sarımsak kullanıyorsanız rendelenmiş sarımsağı ekleyip kavurun.
Biberleri 2 cm uzunluğunda doğrayıp tencereye ilave edin. Biberleri 10 dakika kavurun.
Domatesleri de yemeklik doğrayın. Domatesleri ve salçaları biberlere ilave edip kavurun. Biber salçası kullanmıyorsanız 1 tatlı kaşığı pul biber kullanabilirsiniz.
Domatesler de biraz diriliğini kaybettikten sonra kabakları ekleyin.
Tuzu ve kullanıyorsanız sarımsak tozunu ekleyin.
Kabak sulanır suyunu çekince orta hararette karıştırarak kavurun. Servis tabağına alıp isterseniz yoğurt ile servis yapabilirsiniz.

<Afiyet Olsun>

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir