Çocukların Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?Özellikle kış aylarında çocuklar soğuk havaların etkisi ve bulaşıcı hastalıkların artması sebebiyle daha sık hastalanıyorlar. Peki çocuklarımızı nasıl koruyacağız?

Çocukların Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar?

Çocuklar yetişkinlere oranla daha sık hastalanırlar. Çocukların bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan faktörler vardır. Bunların başlıcaları yetersiz ve dengesiz beslenme ve uykusuzluk yer alır. Çocukları enfeksiyonlardan ve olumsuz etkilerinden koruyabilmek için bağışıklık sistemlerini güçlendirmek gerekiyor.

Anne karnındaki bebeğe, hastalıklardan korunması için birtakım antikorlar geçmekte, bu sayede bağışıklık sistemi oluşmaktadır. Anne sütü bebeklerin vücudundaki savunma sisteminin görevini yapması için en önemli etkenlerden biridir.

Bebek kendi savunma sistemini kurana kadar süreç anne sütü sayesinde ilerlemektedir. Bebeklerin özellikle ilk 1 yılı yaşamlarının en zayıf dönemleridir. Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra bağışıklık sistemi de güçlenmektedir. Çocukların hastalıklardan korunması için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekir.

Çocukların Bağışıklı Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı beslenme altın kuraldır.

Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için 4 temel gereksinime ihtiyaç vardır. Bunlar; yeterli uyku, dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve mutluluk olarak sıralanmaktadır.

Sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kuraldır. Çocukların beslenmesinde probiyotiklerin önemi büyüktür. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin doğum sırasında vajinal kanalda tanıştığı probiyotikler sayesinde alerjik sorunlar yaşama riskleri de düşüktür. Çocuğun her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmesi, abur cubur ve fast food tarzı gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Uyku kalitesi çok önemlidir.

Düzenli ve yeterli uyku güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Yeni doğan bebeklerin günde 12- 23 saat uyuması gerekirken çocuk büyüdükçe bu saatler azalmaktadır. Çocuğun uyuduğu saatler, ortamın ısısı, yatağın rahatlığı, rahat olup olmadığı gibi faktörler çok önemlidir. Yetersiz uykuyla okula giden çocukların bağışıklık sistemi zayıf düşer, gribe karşı daha dayanıksız hale gelirler.

Hareketli çocuk sağlıklı kalır.

Aktif yaşam tarzı tüm vücudu sağlıklı kılar. Çocukların bitmek bilmeyen enerjileri doğru fiziksel aktivitelerle desteklenmelidir. Çocuğun yaşına, vücut yapısına ve karakterine uygun spor dallarına yönlendirilmesi önemlidir. Hareketsiz yaşam tarzından, telefon ve bilgisayardan uzak tutun.

Ona mutlu bir aile ortamı sağlayın.

Mutlu yaşam kavramının sağlığa etkisi büyüktür. Son dönemlerde psikolojinin bağışıklık sistemi üzerine önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Hayata güzel bir bakış açısıyla bakmak bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir.

Çocuklarda mutlu yaşam ortamı ise ancak mutlu bir aileye sahip olmakla mümkündür. Çocuğun sağlıklı olması için anne babalara önemli görevler düşmektedir.

Aşılarını ihmal etmeyin.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli tedaviler aşı yoluyla gerçekleşmektedir. Son yıllarda aşı tedavileri ile çocuklarda görülen bağışıklık sistemi hastalıkları yarı yarıya azalmış durumdadır. Doğumundan itibaren tüm aşılarını yaptırın. Bebekler aşılanmazsa, vücutları hastalığa neden olabilecek mikroplara karşı güçsüz düşer. Bebeklik dönemi bağışıklık sistemi henüz yeterince oluşmadığı için en savunmasız dönemdir.

Ellerini düzenli ve sık yıkamasını sağlayın.

Çocukların ellerini sık sık yıkamasını sağlayın. Özellikle de okuldan geldiği zaman ellerini yıkanmasının önemini anlatın. Ellerin düzenli ve sık yıkanması birçok enfeksiyon hastalığından korunmada en önemli koruyucu mekanizmadır.

 

Çocukların Sağlıklı Büyümesinde Kaliteli Uykunun Önemi

Çocukların Beyin Gelişimi İçin 15 Süper Gıda

Bebeklerin Sağlıklı Gelişimi İçin En Önemli 4 Besin

Çocuklarda Güçlü Kemikler Ve Dişler İçin Süper Gıdalar

Okul Çağındaki Çocuklar Nasıl Beslenmeli

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir